„Wakacje z HISTAR-em UMCS 2024” – kreatywna i nowoczesna edukacja

Kreatywna i nowoczesna edukacja w czasie wakacji? To możliwe. Zapraszamy na „Wakacje z HISTAR-em 2024”, czyli warsztaty i konkursy z lekką dozą humoru i porcją wiedzy.

Projekt edukacyjny „Wakacje z HISTAR-em” to inicjatywa organizowana przez Wydział Historii i Archeologii UMCS od 2023 roku. Jego celem jest zapoznanie młodych uczestników z nowoczesną formą edukacji i nauki (m.in. historii), jak również zwiększenie sprawności myślenia, projektowania, rozwijania własnej wyobraźni, ćwiczeniu abstrahowania – jednym słowem – trening kreatywności.

Inicjatywa skierowana jest zarówno do uczniów szkół partnerskich UMCS (głównie tych młodszych, ze szkół podstawowych), małych studentów Uniwersytetu Dziecięcego, jak i do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, fundacji, domów dziecka i wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby spędzić edukacyjno-rozrywkowe „Wakacje z HISTAR-em”. Liczba osób na dany projekt/warsztat nie powinna przekraczać 25. Pojedyncze osoby również mogą wziąć udział w wybranym projekcie. Udział w inicjatywie jest bezpłatny. *Zespół Wydziału nie ponosi kosztów związanych np. z dojazdem uczestnika bądź danej grupy na miejsce odbywania projektu (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A, miasteczko akademickie, budynek WHiA).

Termin: od 26 lipca do 27 września 2024 r. (dzień i godzina oraz szczegóły dotyczące wybranego projektu/warsztatu zostaną ustalone z zainteresowanymi indywidualnie, poprzez wcześniejszy kontakt e-mail: paulina.litka@mail.umcs.pl).  

Aktywności w ramach „Wakacji z HISTAR-em”:

1. HISTAR-owy geocaching po miasteczku akademickim

Podróż poślubna Marii Curie-Skłodowskiej na rowerach, polski komputer Odra 1305, „kryjówka drzewo”? Wydaje Ci się to nieco dziwne, a może zastanawiasz się, o co tutaj chodzi i jak połączyć powyższe hasła? Nic trudnego! Edukacyjny geocaching po miasteczku akademickim UMCS pomoże Ci rozwikłać nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zagadki. A wszystko po to, by zdobyć tytuł Młodego Odkrywcy-Ambasadora Wydziału Historii i Archeologii UMCS. To edukacyjny spacer po kampusie UMCS połączony z odkrywaniem skarbów, czyli z tzw. historycznym geocachingiem. Zadaniem uczestników będzie rozwikłanie danej zagadki i odnalezienie ukrytego pojemnika, czyli tzw. geoskrzynki. Start z Placu Marii Curie-Skłodowskiej.

2. The future is in your hands. Wynalazki i lekcja historii w 2030 r.

Zostań kreatorem własnej przyszłości. Zaprojektuj osobiste Laboratorium Historyczne, w którym Ty zdecydujesz, w jaki sposób wiedza historyczna i nauka historii powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom. Odkryj w sobie „Wynalazcę roku 2030”. Co według Ciebie jest potrzebne społeczeństwu w niedalekiej przyszłości? Jak postrzegasz naukę w szkole bądź na studiach? Być może za kilkanaście lat Twoja lekcja historii będzie „odbywała się” w wirtualnej rzeczywistości, np. w gabinecie Józefa Piłsudskiego, w którym zobaczysz jego osobiste przedmioty i… samego marszałka. Z kolei śmieci wyrzuci za Ciebie czworonożny robot Big Dog firmy projektowej Boston Dynamics, a kartki do zapisywania notatek nie będą Ci już zupełnie potrzebne. Projekt polega na próbie przedstawienia przez uczestników ich własnej wizji przyszłości, w tym nauki historii w 2030 roku. Każdy z uczestników powinien odpowiedzieć na dwa pytania: Co według Ciebie jest potrzebne ludziom w niedalekiej przyszłości (np. jakie wynalazki, itd.)? W jaki sposób chciałbyś się uczyć historii (np. czy wirtualna lekcja historii byłaby dla Ciebie atrakcyjna)? Zadaniem uczestnika będzie przedstawienie odpowiedzi w dowolnej formie (może to być np. wiersz, piosenka, logo, ilustracja, ulotka itp.). Organizator zapewnia wszystkie niezbędne materiały na potrzeby tego warsztatu.

3. „Milion z HISTAR-em…”– brzmi zachęcająco?

Zatem zainwestuj w siebie już dzisiaj. Zastanów się, w jaki sposób chciałbyś zdobyć pierwszy milion i przedstaw nam swój pomysł w dowolnie wybranej przez siebie formie – np. prezentacja multimedialna, plakat, rysunek, film. Chcesz zmieniać świat tak jak Steve Jobs? Sięgnij po kawałek kartki i długopis bądź wyciągnij telefon z kieszeni oraz zacznij działać. Dodatkowym zadaniem każdego uczestnika będzie wylosowanie kartki z pytaniem, na które trzeba będzie udzielić odpowiedzi. Zostaną nagrodzone najlepsze pomysły „na pierwszy milion” oraz najbardziej twórcze odpowiedzi.

4. Masz własny pomysł na kreatywne wakacje z HISTAR-em? Może chciałbyś sam poprowadzić dla pozostałych zainteresowanych edukacyjny warsztat, który zostanie nagrodzony? Zapraszamy zatem do zgłaszania pomysłów.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    18 lipca 2024