Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS działające przy Centrum Promocji UMCS zaprasza na spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską, autorką wywiadu-rzeki „Pacjent zero”, które odbędzie się 26 kwietnia (wtorek) o godzinie 17:00 w księgarni-kawiarni Między Słowami przy ul. Rybnej 4 w Lublinie. Rozmowę poprowadzi Patryk Grzegorczyk.
Podczas wydarzenia autorka opowie o przygotowaniach do wywiadu z Justyną Polaczek, żoną pierwszego pacjenta na Lubelszczyźnie z wirusem SARS-CoV-2. Podzieli się również swoimi refleksjami na temat doświadczeń bohaterki książki, jakie wywołała pandemia. „Pacjent zero” to nie tylko opowieść o początkach pandemii i lockdownie, lecz również bardzo osobista historia pełna wątpliwości, niepokoju oraz wzruszeń.
Ceniona medioznawczyni, prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS tak recenzuje wydawnictwo autorki: Ilona Dąbrowska przedstawia bohaterkę książki „Pacjent zero” następująco: „wyjątkowo silna i mądra kobieta”, „matka i żona, córka i siostra”, „nauczycielka z krwi i kości”, „człowiek, przed którym los postawił niebagatelne wyzwanie”(…). Z tej dwudzielnej narracji wynika, że mimo nienawistnych komentarzy w sieci piętnujących rodzinę Polaczków, mimo rozpanoszenia się wirusa „strachu, egoizmu, nienawiści”, są ludzie zdolni do empatii, gotowi pomóc, umiejący powiedzieć „przepraszam”. W świetle często niepięknych reakcji otoczenia, wzrusza heroizm Bohaterki i Jej wiara w dobro. Dlatego dobrze się stało, że książka ukazuje się drukiem jako swoiste memento o trudnym czasie. Oby nie bezrefleksyjnie…
Wywiad został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
Ilona Dąbrowska jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o mediach, zajmuje się mediami społecznościowymi, produkcją medialną, dziennikarstwem internetowym, e-komunikacją oraz jej społecznymi i kulturowymi implikacjami. Na co dzień pracuje w Katedrze Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Ekspertka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przewodnicząca Zarządu Lubelskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz członkini Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Laureatka nagród w dziedzinach artystycznych: film i sztuki wizualne.
W załączniku znajduje się grafika.