Centrum Europy Wschodniej UMCS oraz Instytut Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS zapraszają do udziału w I Konwencji Badaczy Europy Środkowej i Wschodniej pt. „Europa Środkowa i Wschodnia w okresie zmian. Polityka i społeczeństwo”, która odbędzie się w dniach 5-6 czerwca 2025 roku w Lublinie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, 20-612 Lublin).

Geopolityczne usytuowanie Polski sprawia, że zagadnienia dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej pozostają w centrum zainteresowania badaczy i ekspertów. W wymiarze naukowym i dydaktycznym przekłada się to na rozwój interdyscyplinarnych badań oraz studiów akademickich w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Podstawowym celem Konwencji jest stworzenie przestrzeni do debaty naukowej oraz integracja środowiska badaczy zajmujących się historią, kulturą, polityką i społeczeństwami państw regionu.

W obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych, wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz transformacji społeczno-politycznych w państwach Europy Środkowej i Wschodniej wzrasta potrzeba rzetelnej, wielopoziomowej i wielopłaszczyznowej analizy zachodzących zmian i procesów oraz prowadzenia w tym zakresie interdyscyplinarnych badań. Złożoność i głębokość regionalnych i globalnych zmian determinuje transformację ładu międzynarodowego i procesów zachodzących wewnątrz państw i społeczeństw.

Konwencja wpisuje się w aktualny dyskurs naukowy i ekspercki, oferując przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń badaczy zajmujących się państwami regionu, którego stabilność i rozwój mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju całego kontynentu.

Proponowane obszary tematyczne Konwencji:

  • Historia i pamięć historyczna narodów Europy Środkowej i Wschodniej;
  • Tożsamość kulturowa i językowa narodów Europy Środkowej i Wschodniej;
  • Procesy społeczne w państwach Europy Środkowej i Wschodniej w XX i XXI wieku;
  • Procesy polityczne w państwach Europy Środkowej i Wschodniej w XX i XXI wieku;
  • Geopolityka i bezpieczeństwo państw Europy Środkowej i Wschodniej;
  • Wojny i konflikty w Europie Środkowej i Wschodniej w okresie pozimnowojennym;
  • Stosunki międzynarodowe,  procesy integracji i dezintegracji w Europie Środkowej i Wschodniej;
  • Studia wschodnioeuropejskie i slawistyczne w XXI wieku.  

 

 

prof. dr hab. Walenty Baluk

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

 

prof. dr hab. Marek Pietraś

Przewodniczący Rady Programowej