Dr hab. Bieniak Mariusz, prof. UMCS
moje zainteresowania naukowe obejmują teorię prawdopodobieństwa, statystykę matematyczną oraz ich zastosowania w innych dyscyplinach nauki. Jestem autorem lub współautorem 40 artykułów naukowych poświęconych m.in. analizie wybranych procesów stochastycznych oraz modeli uporządkowanych danych statystycznych. Współpracuję z matematykami z Polski, Niemiec, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Byłem promotorem 3 doktoratów poświęconych charakteryzacji rozkładów prawdopodobieństwa, problemowi estymacji kwantyli oraz wykrywaniu struktury sieci bayesowskich.
Bryłowska Anna - Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi
jest uczennica 2 klasy w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Lublinie. W szkole podstawowej zdobyła tytuły laureata Olimpiady Matematycznej Juniorów oraz Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. W liceum będąc uczennica 1 klasy zdobyła złoty medal indywidualny oraz srebrny drużynowy na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyczne w Brazylii. Uzyskała też tytuły laureata Olimpiady Matematycznej i Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
Bukowski Grzegorz - Muzeum minerałów, skamieniałości i meteorytów „Młyn Hipolit”
z wykształcenia prawnik, wykonuje najlepszą na świecie pracę: swoją pasję. Chyba od zawsze jest kolekcjonerem minerałów, meteorytów, skamieniałości i bursztynu. Zbiory prezentuje w swoim muzeum „Młyn Hipolit” w Nowym Gaju k. Nałęczowa. Drugą jego pasją jest popularyzacja nauki, tym zajmuje się od ponad 30 lat. Prowadzi warsztaty i wykłady popularyzatorskie dla dzieci i dorosłych. Jest również założycielem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów” promującej turystyczne walory regionu. M.in. dzięki jego działalności „Kraina Lessowych Wąwozów”, jako jedna z pierwszych uzyskała tytuł „Polskiej Marki Turystycznej” przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną.
Dr hab. Bylina Jarosław, prof. UMCS
jest kierownikiem Katedry Cyberbezpieczeństwa i Lingwistyki Komputerowej Instytutu Informatyki UMCS. Jest absolwentem matematyki na tejże uczelni oraz studiów doktoranckich z informatyki na Politechnice Śląskiej.
Oprócz pracy dydaktyczno-naukowej na Uniwersytecie, jest nauczycielem informatyki w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, gdzie także prowadzi koło lingwistyczne przygotowując uczniów do udziału w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej.
Jego zainteresowania naukowe to języki -- sztuczne i naturalne, ludzkie i komputerowe -- i ich przetwarzanie, a także programowanie równoległe, łańcuchy Markowa, modelowanie i symulacja sieci i systemów informatycznych.
Prof. dr hab. Dragan Andrzej - Uniwersytet Warszawski
jest fizykiem teoretykiem i popularyzatorem nauki. Pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał doktorat i habilitację. Prof. Dragan był związany także z zagranicznymi ośrodkami badawczymi, takimi jak Imperial College London, Uniwersytet w Nottingham oraz Narodowy Uniwersytet Singapuru.
W swoich badaniach prof. Dragan zajmuje się m.in. ogólną teorią względności, relatywistyczną teorią informacji kwantowej i kwantową teorią pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Kwestiom tym poświęcił kilkadziesiąt publikacji. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Dydaktyczną rektora UW. Aktywność zawodowa prof. Dragana wykracza poza dziedzinę fizyki. Naukowiec zajmuje się także twórczością fotograficzną i filmową.
Dr n. farm. Gawrońska-Grzywacz Monika, profesor uczelni - Katedra i Zakład Toksykologii, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Medyczny w Lublinie monika.grzywacz@umlub.pl
jestem nauczycielem akademickim z ponad 15-letnim stażem, pracuję w Katedrze i Zakładzie Toksykologii na stanowisku profesora uczelni. Prowadzę wykłady, ćwiczenia oraz seminaria dla studentów farmacji, analityki medycznej, kosmetologii, oraz dla studentów anglojęzycznych na kierunku lekarsko-dentystycznym. W ramach działalności dydaktycznej jestem promotorem prac magisterskich oraz sprawuję opiekę nad studentami uczestniczącymi w pracach koła naukowego przy naszej jednostce, czego wynikiem są prace studenckie prezentowane każdego roku na konferencjach naukowych. Byłam uczestnikiem projektu „Mistrzowie Dydaktyki” (Master of Didactics, Ghent University), współfinansowanego z funduszy europejskich, z czym wiąże się również moje doświadczenie pracy jako tutora. Angażuję się również w popularyzację nauki, przygotowując rokrocznie projekty w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.
W pracy naukowej zajmuję się badaniem toksyczności i potencjału przeciwnowotworowego nowo zsyntezowanych związków chemicznych na modelach komórkowych oraz zwierzęcych (danio pręgowany, gryzonie). Specjalizuję się w badaniach procesu angiogenezy (linia komórkowa HUVEC, szczep transgeniczny danio pręgowanego Tg(fli1:EGFP) i poszukiwaniu małocząsteczkowych inhibitorów tego procesu jako kandydatów na leki stosowane m.in. w nowotworach czy zwyrodnieniu plamki żółtej. W ramach tej tematyki byłam kierownikiem grantu uzyskanego w konkursie MINIATURA 3 Narodowego Centrum Nauki. Jestem współautorem 48 publikacji naukowych, których sumaryczny IF wynosi 109,54 (h-index 12) oraz 64 doniesień zjazdowych, w tym 26 z konferencji międzynarodowych. Pracuję w zespole badawczym Laboratorium Badań Środowiskowych Ośrodka Medycyny Doświadczalnej UMLposiadającego Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej w zakresie badania toksyczności w odniesieniu do organizmów wodnych i lądowych.
Moje zainteresowania pozanaukowe to muzyka jazzowa i rockowa, kryminały retro, szczególnie autorstwa lubelskiego pisarza Marcina Wrońskiego i Marka Krajewskiego oraz historia i kultura dwudziestolecia międzywojennego.
Dr hab. Janicki Wojciech, prof. UMCS
geograf polityczny, profesor nadzwyczajny i dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Członek Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk od 2019 roku, członek Rządowej Rady Ludnościowej od 2024 roku, członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego od 2024 roku. Studiował na UMCS, na Central European University w Budapeszcie oraz w Bluffton College w Ohio, USA. Prowadzi badania nad procesami migracji, polityką migracyjną oraz wpływem migracji na rozwój regionalny. Interesuje się również problematyką mniejszości narodowych i etnicznych, zagadnieniami globalnymi, obszarami granicznymi i konfliktowymi. Autor i/lub redaktor ponad 70 publikacji, w tym 10 książek. Recenzent prac naukowych dla ponad 20 czasopism i wydawnictw. Nauczyciel z międzynarodowym doświadczeniem w Polsce, Niemczech, Czechach, Finlandii, Szwecji i Irlandii. Aktywny popularyzator nauki, autor ponad 150 wywiadów radiowych i telewizyjnych, podcastów, wykładów i warsztatów dla odbiorców w każdym wieku. Współwłaściciel spółki technologicznej z branży high-tech.
Dr Kozak-Prus Agnieszka - UMCS
od 1997 roku asystent, a potem adiunkt w Instytucie Matematyki UMCS, członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego, egzaminator maturalny, popularyzator matematyki.
Zawodowo nauczyciel akademicki, zajmujący się głównie kształceniem studentów na Kierunku Nauczanie Matematyki i Informatyki.
W latach 1998-1999 współorganizator uczelnianego koła dla młodzieży szkół średnich, współprowadzący cykle wykładów popularyzujących matematykę. W późniejszych latach współorganizator koła matematycznego dla uczniów biorących udział w olimpiadzie matematycznej. Od roku 2003 do 2010 roku opiekun Koła Naukowego Studentów Matematyki „Akademia Platońska” na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.
W latach 2005- 2010, w ramach pracy ze studentami osoba odpowiedzialna za przygotowanie konkursu matematycznego dla młodzieży szkół średnich „Potyczki Matematyczne”.
W latach 2007- 2010 współorganizator (wspólnie z nauczycielami szkół lubelskich) Sympozjum Młodych Matematyków.
Od 2022 roku koordynator wydziałowego konkursu „Rok przed maturą-Matematyka”.
Prywatnie pasjonat matematyki stosowanej i wędrówek po górach.
Dr hab. Kramiszewska Aneta - Katolicki Uniwersytet Lubelski
adiunkt, kierownik Katedry Historii Sztuki w Instytucie Nauki o Sztuce Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zainteresowania badawcze: rola sztuki w doświadczeniu religijnym oraz rola sztuki w doświadczeniu mistycznym.
Autorka ponad 40 publikacji naukowych. Pani Aneta uczestniczyła w 30 konferencjach naukowych, na których prezentowała wykłady.
W latach 2016-2019 Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL, obecnie koordynator Kolegium Historii Sztuki w Instytucie Nauk o Sztuce KUL.
Kufel Dominik - Harvard Univesity
szkoła muzyczna, 2014-2017 I Liceum Ogólnokształcące
im. Stanisława Staszica w Lublinie, 2012-2017 Otwarte Koło Olimpijskie prowadzone przez prof. Piotra Kononowicz.
Studia z fizyki na University College London, potem studia magisterskie w londynskim centrum nanotechnologii.
Od 2022 doktorant z kwantowej nauki i inżynierii w departamencie fizyki na Uniwersytecie w Harvardzie.
Kurzyna Marcin Emil - UMCS
(ur. 27 kwietnia 1993 r. w Kraśniku) – pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Podstaw Informatyki Instytutu Informatyki UMCS, starszy programista Java i C# w firmie SoftSystem Sp. z o.o. Absolwent informatyki na Politechnice Lubelskiej (2017) oraz fizyki na UMCS (2017). Doktor nauk fizycznych (2022), specjalizujący się w fizyce materii skondensowanej i fizyce komputerowej. Jego badania koncentrują się na teoretycznym opisie właściwości elektrycznych łańcuchów atomowych, układów kropek kwantowych oraz struktur niskowymiarowych w różnych fazach topologicznych. Zainteresowania naukowe obejmują także problemy wizualizacji danych, w tym pól skalarnych i wektorowych oraz funkcji zmiennych zespolonych.
Autor publikacji w czasopismach naukowych, takich jak Physical Review B, Journal of Applied Physics, Materials oraz IEEE Computer Graphics and Applications.
Dr Oleśkiewicz Piotr
uzyskał tytuł mgr fizyki na University of Oxford broniąc pracy - "Frequency-locking of a tunable diode laser to a saturated absorption spectroscopy using a purpose-built PID controller” w roku 2015, prace doktorską – Galaxy Formation in Standard and Modified Gravity – w roku 2019 w Durham Univerity. Obecnie zajmuje się finansami.
Podleśny Przemysław - Uniwersytet Jagielloński
laureat olimpiad: fizycznej, matematycznej, informatycznej (dwukrotnie), lingwistycznej oraz olimpiady języka łacińskiego i kultury antycznej. Dwukrotny złoty medalista (w tym raz na pierwszym miejscu klasyfikacji punktowej) na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej, przy tym trzy wyróżnienia za najlepsze rozwiązania zadań. Współpracował z polską oraz estońską olimpiadą lingwistyczną. Należy do komisji zadaniowej Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej; juror w latach 2022, 2023 i 2024. Absolwent studiów licencjackich z informatyki na Uniwersytecie Warszawskim i magisterskich w dziedzinie języków ugrofińskich na Uniwersytecie w Tartu (Estonia). Obecnie student na kierunku „przekładoznawstwo literacko-kulturowe” (Uniwersytet Jagielloński).
Szabłowska Ewa - III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej
od 25 lat realizuję moje moje wiekie marzenie i jednocześnie pasję - jestem nauczycielem. Zafascynowana i ukształtowana programami "Klub sześciu kontynentów" Tam, gdzie pieprz rośnie", "Tam, gdzie rośnie wanilia" nie mogłam wybrać innych studiów jak geografia. Uwielbiam poznawać świat, jego piękno i wyjątkowość. Uwielbiam poznawać ludzi, ich kulturę i obyczaje dlatego każda podróż jest dla mnie wielką przygodą oraz inspiracją. Dzisiaj opowiem o Australii, po której podróżowałam, i w której spędziłam ponad rok.
Dr Szajnecki Łukasz - UMCS
chemik z zawodu i z zamiłowania. Ukończył studia magisterskie o specjalności chemia organiczna na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie. Autor pracy doktorskiej pt. „Synteza i właściwości polimerów imprintowanych cząsteczkami wybranych pestycydów”. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny i nauczyciel akademicki. Adiunkt w Katedrze Chemii Polimerów, WCh, UMCS. Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych oraz licznych wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Naukowo zajmuje się syntezą i badaniem polimerów (m.in. adsorbentów polimerowych, supersorbentów i hydrożeli). Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu chemii organicznej, chemii polimerów, nowoczesnych materiałów polimerowych oraz identyfikacji związków organicznych. Recenzent prac zawodników przy Okręgowym Komitecie Olimpiady Chemicznej w Lublinie. Egzaminator egzaminu maturalnego z chemii. Kiedyś nauczyciel chemii w liceum ogólnokształcącym - obecnie uczy w szkole podstawowej. Jako pasjonat i popularyzator chemii przygotowuje i prowadzi wykłady i warsztaty laboratoryjne dla dzieci i młodzieży. Nie wyobraża sobie życia bez swoich córek, żony i… porannej kawy.
Tyra Mikołaj - Politechnika Warszawska
absolwent Staszica, finalista 69 i 70 Olimpiady Chemicznej, obecnie student na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Uczestnik programu indywidualnego toku studiów id na Politechnice Warszawskiej. W pracy badawczej zajmuje się syntezą nowych związków boracyklicznych do diod luminescencyjnych.
Dr Walczyński Tomasz - UMCS
Absolwent kierunku Matematyka (specjalizacja: Metody numeryczne i programowanie) na UMCS.
Doktor nauk matematycznych w dyscyplinie matematyka (UMCS, 2006).
Adiunkt w Katedrze Nauczania Matematyki i Informatyki w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.
Posiada wieloletnie doświadczenie w nauczaniu różnych przedmiotów matematycznych, statystycznych i informatycznych oraz doświadczenie praktyczne w Data Science.
Specjalizuje się w rachunku prawdopodobieństwa, statystyce matematycznej, analizie danych, zaawansowanych metodach statystycznych, uczeniu maszynowym (ML, Machine Learning), uczeniu głębokim (DL, Deep Learning), sieciach neuronowych, sztucznej inteligencji (AI, Artificial Intelligence), metodach optymalizacji, bazach danych oraz technologiach chmurowych (Google Cloud Platform, Microsoft Azure).
Od wielu lat członek Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Lublinie, m.in. sprawdza prace I etapu oraz pomaga w organizacji II etapu Olimpiady Matematycznej.
Uczestniczy w wielu projektach popularyzujących matematykę, m.in. Koło Olimpijskie dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, Konkurs Rok przed maturą, Konkurs ZZZ, Liga Zadaniowa, Dzień liczby Pi, Dni z MaFiI-ą, Spotkania z Matematyką, Lubelski Festiwal Nauki.
Warowny Mateusz - University of Dundee
jest absolwentem fizyki na uniwersytecie w Dundee, który zaprzedał duszę informatyce i teraz tworzy oprogramowanie dla grupy badawczej na wydziale biologii obliczeniowej – jak o sobie napisał. 3 lata Otwartego Kola Fizycznego prowadzonego przez prof. Piotra Kononowicza.
Prof. szt. plast. Wojciechowski Jacek - UMCS
studia odbył w Państwowej Szkole sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskał w pracowni profesora Zbigniewa Karpińskiego w roku 1980. Od 2011 roku profesor zwyczajny. Od 1980 roku należy do ZPAP. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się również grafiką komputerową i ilustratorstwem. Wziął udział w ponad 70 wystawach zbiorowych (Polska, Holandia, Niemcy, Francja, Węgry, USA), zorganizował 29 wystaw indywidualnych, laureat 15 nagród i wyróżnień.
Dr hab. Zgardzińska Bożena, prof. UMCS
fizyk doświadczalny, nauczyciel akademicki, popularyzatorka nauki. Naukowo realizuje badania z zakresu rozpoznawania nanostruktury materiałów przy wykorzystaniu zjawiska anihilacji. Jest współautorką ponad 110 publikacji naukowych z obszaru fizyko-chemii i fizyki medycznej. Intensywnie rozwija ścieżkę druku 3D na UMCS, buduje Laboratorium druku 3D, kierowała projektem „Eksploracja inspirowana technologią druku 3D” i współtworzyła program kierunku studiów Inżynieria druku 3D. Aktywnie działa na rzecz promocji i popularyzacji nauk ścisłych, m.in. jest współautorką „Zeszytów doświadczeń”, kilku artykułów popularnonaukowych w „Wiedza i życie”, współorganizatorką i demonstratorką Pokazów z Fizyki, akcji Młodzi Odkrywcy czy Pogotowia Przedmaturalnego z Fizyki. Kierowała kilkunastoma projektami dydaktyczno-popularyzatorskimi, w tym „Akademia kreatywnego rozwoju”, „Wystawa edukacyjna Zmysły i emocje” czy „Społeczne repozytorium doświadczeń”. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Fizyki UMCS i prezesa Lubelskiego Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego.
Dr hab. Zych Tadeusz, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego
doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego -Instytut Historii. Dyrektor Muzeum- Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. Prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego/Oddz. PTH, redaktor naczelny “Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych” i „Dzikoviana”-Rocznika Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. Kierunki badań: historia społeczno-kulturalna Galicji, historia Żydów, historia II wojny światowej.
Autor 24 ksiazek i ponad 100 artykułów. Wybrane publikacje: Problemy kampanii wrześniowej w świadomości społecznej i publikacjach lat okupacji, Lublin 2014. Z Dzikowa do Raperswilu. Korespondencja Artura Tarnowskiego w sprawie dzikowskich miniatur, Tarnobrzeg 2017; Podkarpacki szlak żołnierzy niezłomnych. Przewodnik turystyczny. URz. Rzeszów- Tarnobrzeg 2017; Leliwici Tarnowscy. Listy Artura Tarnowskiego do Włodzimierza Dworzaczka, Tarnobrzeg 2018; On kochał Polskę". Listy Stanisława Szukalskiego do Mariana Konarskiego z lat 1950-1987, Tarnobrzeg 2020; Pierwsi po „Hubalu”. „Odwet-Jędrusie” 1939-1945, Połaniec-Tarnobrzeg 2021;Stefan Widanka. Lotnik ze Zgórska, Sandomierz 2022; Mistrz drugiego planu. Artysta malarz Marian Ruzamski 1889-1945, Tarnobrzeg 2022.