Inicjatorem Zimowych Warsztatów Otwartego Koła Olimpijskiego z Fizyki był Stanisław Kurdziałek, obecnie doktorant Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej, trzykrotny finalista Olimpiady Fizycznej, w tym dwukrotny laureat (2015 r. - 4. miejsce, 2016 r. - 2. miejsce), dwukrotny brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej. Głównym organizatorem wszystkich dotychczasowych edycji był pan Piotr Kononowicz, nauczyciel fizyki,wieloletni prowadzący zajęcia Otwartego Koła Olimpijskiego. Wychowankowie pana Piotra Kononowicza osiągali liczne sukcesy (9 tytułów finalisty, 12 tytułów laureata Olimpiady Fizycznej; 7 medali i 1 wyróżnienie na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej lub Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej), wielu z nich dostało się na najlepsze światowe uniwersytety (Oxford, Harvard, …). Bardzo istotną rolę w organizacji i koordynowaniu Warsztatów odegrał Dominik Kufel, obecnie doktorant fizyki kwantowej na Uniwersytecie Harvarda.
Wszystkie dotychczasowe edycje odbywały się w formie trzydniowych spotkań w przerwie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Początkowo, spotkania te adresowane były głównie do uczestników Otwartego Olimpijskiego Koła Fizycznego, prowadzącymi zajęć byli absolwenci tego koła. Warsztaty miały na celu pomóc przygotować się uczestnikom do startu w Olimpiadzie Fizycznej, ale także poszerzyć ich naukowe horyzonty – większość zajęć poruszała zagadnienia na poziomie uniwersyteckim.
Pierwsze Warsztaty zorganizowane zostały w roku 2016, ich uczestnicy mieli okazję nauczyć się rozwiązywania równań różniczkowych, poznać podstawy teorii wytrzymałości konstrukcji, a także samodzielnie zmierzyć się z oryginalnymi problemami na poziomie olimpijskim. Druga edycja odbyła się w roku 2017, tematyka zajęć była znacznie bogatsza – obejmowała, między innymi, soczewkowanie grawitacyjne, szczególną teorię względności i teorię pól wektorowych. Gratką dla osób o bardziej praktycznym zacięciu był wykład o zastosowaniu uczenia maszynowego do wykrywania anomalii w pracy turbopompy. Trzecia i czwarta edycja (2018-2019) nie różniły się formatem od edycji wcześniejszych, wybrane zagadnienia poruszane na wykładach to: optyka kwantowa, fizyka półprzewodników, analiza danych, równania rekurencyjne, fizyka statystyczna. Ciekawą odmianą (a zarazem zapowiedzią przyszłego kierunku ewolucji Warsztatów) były zajęcia dotyczące teorii muzyki.
W latach 2020-2021 Warsztaty nie odbyły się z powodu pandemii. Kolejna edycja Warsztatów (2022) jako pierwsza została objęta patronatem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. Spowodowane było to zainicjowaniem przez Otwarte Koło Olimpijskie z Fizyki współpracy z UMCS. W tym samym czasie powstało dodatkowych 5 Otwartych Kół Olimpijskich z matematyki, lingwistyki, geografii, chemii i informatyki. Z tego powodu, warsztaty w roku 2022 miały charakter bardziej wielodyscyplinarny – dominującą dyscypliną wciąż była fizyka, pojawiły się jednak także wykłady o historii Cichociemnych i twórczości Józefa Wieniawskiego, jak również zajęcia dotyczące druku 3D i analizy rynków finansowych. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć wystawę obrazów Iwony Ligęzy. Rozwój nowo utworzonych kół sprawił, że Warsztaty w roku 2023 były już wielodyscyplinarne w pełnym znaczeniu tego słowa – z uwagi na bogactwo oferty zajęciowej, wykłady odbywały się w dwóch równoległych sesjach, przykładowe poruszane tematy to: rola matematyki w demokracji, meteoryty, kardiologia, terapia fotodynamiczna w leczeniu nowotworów, kryształy czasu, informatyka kwantowa, a także światło jako nośnik sacrum w malarstwie religijnym.