Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Projekt "Zagrożenie osuwiskowe obszarów lessowych Lubelszczyzny w zmieniającym się klimacie" dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą innowacje".
Kwota dofinansowania: 36 155,00 zł
Całkowita wartość zadania: 36 155,00 zł
Projekt realizowany jest na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS przez Studenckie Koło Naukowe Geografów UMCS im. Adama Malickiego w Lublinie. Opiekunem merytorycznym projektu jest dr Piotr Demczuk z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii.
Okres realizacji projektu: 10.06.2024 - 10.06.2025 r.
Przedmiotem i gł. celem projektu jest przeprow. przez członków Koła Naukowego Geografów im. Adama Malickiego badania wpływu zmian klimatycznych na środowisko naturalne. Globalne ocieplenie jest jednoznaczne, ale wpływ globalnego ocieplenia i związanych z nim zmian klimatycznych na zagrożenia geohydrologiczne (np. powodzie, osuwiska, susze) są nadal trudne do określenia i przewidzenia. Istnieje potrzeba zrozumienia i zmierzenia, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na zagrożenia geohydrologiczne, w tym osuwiska. Obszarem badań jest lessowy obszar Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej oraz Roztocza (Solon i in. 2018; Gawrysiak, Kociuba 2023). Do szczegółowych badań wybrano sześć lokalizacji w okolicach miejscowości: Kazimierz Dolny, Krasnystaw, Modliborzyce, Strzyżów nad Bugiem, Szczebrzeszyn oraz Lublin.
Projekt „Zagrożenie osuwiskowe obszarów lessowych Lubelszczyzny w zmieniającym się klimacie” nr umowy SKN/SP/601623/2024, dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje”.