Projekt "Skuteczność arteterapii w resocjalizacji penitencjarnej skazanych odbywających karę po raz pierwszy" dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą innowacje".
Kwota dofinansowania: 40 032,00 zł
Całkowita wartość zadania: 40 032,00 zł
Projekt realizowany jest na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, opiekunem merytorycznym projektu jest dr Katarzyna Korona z Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej UMCS.
Okres realizacji projektu: 19.04.2022-18.02.2024 r.
Przedmiotem projektu jest stworzenie grupy artystycznej na terenie Aresztu Śledczego (AŚ) w Lublinie, umożliwiając studentom koła systematyczną pracę warsztatową ze skazanymi (odbywającymi karę po raz pierwszy) i przeprowadzenie badań naukowych dot. skuteczności podejmowanych działań. P ma na celu sprawdzenie skuteczności dłuższego projektu arteterapeutycznego.
Badania przeprowadzone będą według modelu ekspermentalno-naturalistycznego. Zakłada się w nim manipulowanie zmienną niezależną (program) w celu wywołania pożądanych zmian. Badania przeprowadzone będą w modelu dwugrupowym, z grupą eksperymentalną i kontrolną oraz dwoma pomiarami (pretest i posttest) w obu grupach- eksperymentalnej (program) i kontrolnej (nieuczestniczącej w programie). Uwzględniając pozytywne efekty mniejszych przedsięwzięć realizowanych we współpracy z AŚ w Lublinie członkowie koła zaplanowali dłuższe warsztaty- projekt. Pomysł na skonstruowanie grupy artystycznej, działającej na zasadzie koła zainteresowań z dość stałym składem grupy przez okres 6 m-y (okres działań w AŚ) pozwoliłby na uchwycenie zmian w zachowaniu uczestników, zauważalnymi w uzyskanych wynikach badań kwestionariuszowych, odnotowanych w arkuszach obserwacyjnych i wyrażonych w opiniach uczestników. Wykorzystywanymi metodami pracy w ramach arteterapii będą- malarstwo akrylowe i elementy dramy.
Projekt „Skuteczność arteterapii w resocjalizacji penitencjarnej skazanych odbywających karę po raz pierwszy” nr umowy SKN/SP/535701/2022, dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje”.