Wizyta na UMCS Ambasadora Irlandii w Polsce

50-lecie członkostwa Irlandii w Unii Europejskiej, wsparcie dla Ukrainy, perspektywy zakupu rosyjskich surowców energetycznych, świat po Brexicie – pod znakiem tych i innych tematów 16 czerwca br. przebiegło kolejne spotkanie z cyklu „Diplomatic Talks” („Rozmowy Dyplomatyczne”). Tym razem na Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS z gościnnym wykładem przybył Ambasador Irlandii w Polsce – JE Patrick Haughey.

Wizytę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej dyplomata złożył w towarzystwie Claire Callaghan, zastępcy szefa misji oraz Dominica Berkeleya, konsula w Ambasadzie Irlandzkiej w Warszawie. Uroczystego powitania delegacji dyplomatycznej w progach Wydziału dokonały władze uczelni w osobach: JM rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego i prorektora UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr. hab. Wiesława Gruszeckiego, a także dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS prof. dr. hab. Marka Pietrasia i dziekana Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS dr. hab. Wojciecha Ziętary, prof. UMCS.

„50 years of Ireland in the EU” – tak brzmiał tytuł wykładu, od którego rozpoczęło się otwarte spotkanie z Ambasadorem Irlandii. Wystąpieniu szefa misji dyplomatycznej przysłuchiwała się zgromadzona na auli społeczność akademicka, jak również licealiści ze szkół partnerskich. Patrick Haughey mówił o korzyściach, jakie Unia Europejska przyniosła w kwestii poprawy kondycji gospodarki Irlandii, zapewnienia pokoju i utworzenia szeregu możliwości dla mieszkańców tego kraju. Podkreślił też, w jakim stanie znajdowała się Irlandia w momencie przystąpienia do UE: - Irlandia była bardzo biedna, „rozszarpana” między dwoma kościołami i strefami wpływów. Ludzie chodzili nawet do innych sklepów, w ogóle się między sobą nie mieszali. Mieliśmy też problemy z nierównościami, szczególnie dotyczącymi płci – kobiety zarabiały o wiele mniej niż mężczyźni.

Teza mówiąca o zaletach członkostwa w UE, która przyświecała przemówieniu Ambasadora, stała się w drugiej części spotkania przyczynkiem do sesji Q&A. Patrick Haughey udzielał odpowiedzi na zadawane przez publiczność pytania dotyczące m.in. prac UE nad przygotowaniem kolejnego pakietu sankcji na Rosję, trwającej wojny w Ukrainie, a nawet swojego życia w Polsce.


Wydarzenie stanowiło kolejną, czwartą już odsłonę cyklu spotkań „Diplomatic Talks”, w ramach których Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym. Jednym z głównych celów „Rozmów Dyplomatycznych” jest dostarczanie studentom informacji na temat zmieniającego się świata, a także pobudzanie ich do myślenia nt. zachodzących procesów międzynarodowych.

Wizyta Ambasadora Irlandii w Polsce było ostatnim wydarzeniem z serii „Diplomatic Talks” w tym roku akademickim. Przypomnijmy, że cykl spotkań zainaugurował 7 grudnia 2022 r. Ambasador USA w Polsce, JE Mark Brzezinski. Z kolei w 2023 r. gościliśmy na UMCS Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce JE Daphne Bergsmę (10 maja) oraz szefa misji dyplomatycznej Federalnej Republiki Niemiec w Polsce dr. Thomasa Baggera (23 maja).

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych „Rozmowach dyplomatycznych” w następnym roku akademickim.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    21 czerwca 2023