Kierownik studiów doktoranckich: Nauki o polityce
prof. dr hab. Krystyna Trembicka
tel. 81 537 60 03, pokój 010
krystyna.trembicka@poczta.umcs.lublin.pl
Kierownik studiów doktoranckich: Nauki o mediach
dr hab. Ewa Nowak-Teter, prof. UMCS
tel. 81 537 60 12, pokój 100
ewa.nowak@poczta.umcs.lublin.pl
Kierownik studiów doktoranckich: Nauki o polityce w języku angielskim
dr hab. Katarzyna Marzęda-Młynarska, prof. UMCS
pokój 224
katarzyna.marzeda@poczta.umcs.lublin.pl
Kompetencje Kierownika Studiów Doktoranckich
Kompetencje wynikające z Regulaminu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Załącznik do Uchwały Nr XXIII–16.16/14 Senatu UMCS z dnia 23 kwietnia 2014 r.) - wyciąg:
§ 5
5. Decyzję o przyjęciu na II rok lub wyższe lata studiów podejmuje dziekan, po zasięgnięciu opinii kierownika studiów doktoranckich, informując o tym prorektora.
6. Kierownik studiów doktoranckich w opinii wskazuje różnice programowe, które musi zaliczyć kandydat na studia, proponując harmonogram ich zaliczenia.
§ 7
1. Studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 4 lata.
3. Szczegółową organizację zajęć objętych programem studiów doktoranckich ustala kierownik studiów doktoranckich, uwzględniając organizację roku akademickiego ustaloną przez Rektora i ogłasza nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem roku akademickiego.
§ 8
1. Przełożonym ogółu doktorantów na Uniwersytecie jest Rektor.
2. Przełożonym doktorantów danego wydziału jest dziekan.
3. Bezpośrednim przełożonym doktorantów jest kierownik studiów doktoranckich, a opiekę naukową nad doktorantem sprawuje nauczyciel akademicki powołany przez radę wydziału.
§ 10
1. Doktorant może odbywać studia w trybie: 1) indywidualnej organizacji zajęć oraz innych form dydaktycznych, gdy jest to uzasadnione względami losowymi lub naukowymi; 2)indywidualnego programu studiów doktoranckich, umożliwiającego wyróżniającym się osobom poszerzenie zakresu zdobywanej wiedzy i umiejętności oraz prowadzenie badań naukowych.
2. Szczegółowe warunki, terminy i sposób realizacji obowiązków doktoranta, wynikającyz organizacji studiów, o której mowa w ust. 1 pkt. 2 oraz program studiów zatwierdza rada wydziału na wniosek kierownika studiów doktoranckich, poprzedzony wnioskiem doktoranta który powinien zostać złożony przed rozpoczęciem roku akademickiego.
3. Indywidualna organizacja zajęć, o której mowa w ust. 1 pkt. 1 polega w szczególności na ustaleniu indywidualnych terminów i sposobów realizacji obowiązków wynikających z planu i programu studiów. Decyzję o skierowaniu doktoranta na indywidualną organizację zajęć podejmuje kierownik studiów doktoranckich na wniosek doktoranta.
4. W przypadku gdy doktorant nie realizuje należycie indywidualnego programu studiów, kierownik studiów doktoranckich składa wniosek do rady wydziału o skierowanie doktoranta na kontynuowanie studiów w trybie zwykłym. Kierownik studiów doktoranckich określa terminy uzyskania brakujących zaliczeń i egzaminów.
§ 13
1. Na wniosek doktoranta zgłaszającego zastrzeżenia co do bezstronności nauczyciela akademickiego lub sposobu przeprowadzenia egzaminu kierownik studiów doktoranckich może zarządzić komisyjne sprawdzenie wiedzy i umiejętności doktoranta, który nie uzyskał wymaganych zaliczeń zajęć dydaktycznych bądź otrzymał ocenę niedostateczną z egzaminu poprawkowego. Z wnioskiem o zarządzenie komisyjnego zaliczenia/egzaminu może również wystąpić w uzasadnionych wypadkach nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia z określonego przedmiotu.
4. Zaliczenie komisyjne lub egzamin odbywa się przed komisją, w której skład wchodzą: 1)kierownik studiów doktoranckich jako przewodniczący, 2)egzaminator przeprowadzający poprzedni egzamin lub nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia, z których doktorant nie otrzymał zaliczenia, 3) drugi specjalista z zakresu objętego egzaminem lub zaliczeniem albo specjalista z przedmiotu pokrewnego.
5. Kierownik studiów powiadamia o terminie egzaminu/zaliczenia komisyjnego wydziałowy organ samorządu doktorantów, który może wydelegować w charakterze obserwatora swojego przedstawiciela. Przedstawiciel samorządu uczestniczy w egzaminie/zaliczeniu komisyjnym, chyba że doktorant zdający egzamin/uzyskujący zaliczenie wyrazi sprzeciw.
§ 14
1. Okresem zaliczeniowym jest rok akademicki. Najpóźniej do dnia 30 września doktoranci są zobowiązani złożyć kierownikowi studiów doktoranckich następujące dokumenty: 1) indeks z wpisami wymaganymi programem studiów; 2) kartę okresowych osiągnięć; 3) opinia opiekuna naukowego lub promotora o postępach w realizacji planu badań naukowych i przygotowywania rozprawy doktorskiej; 4) sprawozdanie z przebiegu badań naukowych.
2. Kierownik studiów doktoranckich dokonuje zaliczenia roku na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1.3. Z uzasadnionych względów losowych lub naukowych kierownik studiów doktoranckich może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 1 lub przenieść realizację niektórych obowiązków na następny rok akademicki.
§ 15
1. W stosunku do doktoranta, który nie zaliczył roku studiów, kierownik studiów doktoranckich wydaje decyzję o skreśleniu z listy uczestników studiów doktoranckich.
§ 16
1. Kierownik studiów doktoranckich przedłuża, na wniosek doktoranta, okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego określonych w odrębnych przepisach.
2.Kierownik studiów doktoranckich może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadku: 1) czasowej niezdolności do odbywania tych studiów spowodowanej chorobą; 2) konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny; 3) konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności; - łącznie nie dłużej niż o rok.
3. Kierownik studiów doktoranckich, po zasięgnięciu opinii opiekuna naukowego lub promotora, może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadkach uzasadnionych koniecznością prowadzenia długotrwałych badań naukowych, na czas ich trwania, nie dłużej jednak niż o 2 lata.
§ 17
1. Na wniosek doktoranta kierownik studiów doktoranckich może mu przyznać urlop naukowy lub urlop okolicznościowy.
§ 19
1. Na początku I roku studiów doktoranckich kierownik studiów doktoranckich w porozumieniu z doktorantem przedkłada radzie wydziału propozycję powołania opiekuna naukowego, pod którego kierunkiem doktorant będzie realizował program badań naukowych i przygotowywał rozprawę doktorską.
§ 20
1.Studiami doktoranckimi kieruje kierownik studiów doktoranckich, powołany przez Rektora po zasięgnięciu opinii rady wydziału oraz właściwego organu samorządu doktorantów.
2. Właściwy organ samorządu doktorantów wyraża opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie.
3. Wymóg zasięgnięcia opinii nie dotyczy powołania kierownika pierwszych studiów doktoranckich w zakresie danego kierunku studiów prowadzonych na danym wydziale.
4. Wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony w przypadku bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 2.14.
5. Kierownikiem studiów doktoranckich może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego albo doktora habilitowanego sztuki lub kwalifikacje II stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych albo osoba, która nabyła uprawnienie równoważne z uprawnieniami doktora habilitowanego na podstawie art. 21a ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.), zatrudniona na wydziale prowadzącym studia doktoranckie w pełnym wymiarze czasu pracy.
§ 21
1. Kierownik studiów doktoranckich odpowiada za organizację studiów, a w szczególności:
1) organizuje realizację programu studiów doktoranckich, ustalając organizację zajęć w roku akademickim;
2) sprawuje nadzór nad realizacją planów i programów studiów;
3) składa prorektorowi wykaz doktorantów prowadzących zajęcia dydaktyczne i wymiar prowadzonych przez nich zajęć;
4) prowadzi bieżącą kontrolę postępów uczestników studiów doktoranckich;
5) dokonuje oceny realizacji programu studiów doktoranckich oraz prowadzenia badań naukowych przez doktorantów, w sposób określony przez radę wydziału;
6) na podstawie indeksu, karty okresowych osiągnięć i sprawozdania z realizacji programu badań naukowych prowadzonych przez doktoranta oraz opinii opiekuna naukowego dokonuje oceny realizacji programu studiów oraz podejmuje decyzje w sprawie zaliczenia doktorantowi kolejnych lat studiów doktoranckich;
7) podejmuje decyzje o skreśleniu z listy doktorantów;
8) w uzasadnionych przypadkach przedłuża okres odbywania studiów doktoranckich;
9) pełni funkcję przewodniczącego komisji powołanej do opiniowania i punktowania wniosków o przyznawanie stypendium doktoranckiego oraz zwiększanie stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych dla uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich;
10) przyjmuje wnioski doktorantów o których mowa w pkt.9;
11) opiniuje podania doktorantów do innych organów uczelni oraz występuje do rady wydziału, dziekana lub Rektora z wnioskami o podjęcie decyzji w sprawach należących do ich kompetencji;
12) składa roczne sprawozdania z przebiegu studiów doktoranckich radzie wydziału i prorektorowi;
13) przedkłada Rektorowi do dnia 3 października imienny wykaz doktorantów, wraz ze wskazaniem ocen z egzaminów objętych programem studiów uzyskanych w poprzednim roku akademickim przez doktorantów, z podziałem na lata i kierunki studiów.
14) wykonuje inne zadania wynikające z odrębnych przepisów.