Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
7 listopada w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyła się konferencja naukowa poświęcona mężowi stanu i jednemu z ojców niepodległości Polski – Wincentemu Witosowi. Wydarzenie zgromadziło grono znamienitych gości ze świata nauki, edukacji i polityki, a także potomków Wincentego Witosa. Konferencji towarzyszyła wystawa biograficzna oraz uroczyste rozstrzygnięcie I edycji wojewódzkiego konkursu wiedzy o partiach i ruchach politycznych w XX i XXI wieku.
W roku 2024 przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa – trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, przywódcy ruchu ludowego, zajmującego czołowe miejsce wśród najwybitniejszych polityków Polski międzywojennej. Rocznica urodzin oraz ustanowiony przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa stały się doskonałą okazją do zaprezentowania i popularyzacji biografii politycznej oraz spuścizny ideowej wybitnego Polaka wśród studentów, młodzieży szkolnej i mieszkańców Lublina. Uroczystego otwarcia wydarzenia i powitania zgromadzonych uczestników dokonali: prorektor UMCS ds. ogólnych prof. dr hab. Arkadiusz Bereza, wicewojewoda lubelski Andrzej Maj, poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, zastępczyni prezydenta miasta Lublin Anna Augustyniak, wicekurator oświaty w Lublinie Piotr Mackiewicz, dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa dr hab. Ewelina Podgajna, prof. UMCS, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak, prof. UMCS, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie dr Janusz Gmitruk, prezes lubelskiego oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego dr hab. Marcin Wichmanowski, prof. UMCS oraz prezes Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego Tadeusz Sławecki. Głos zabrał także gość honorowy konferencji – prawnuk Wincentego Witosa Marek Steindel, który zawitał do Lublina wraz z rodziną. Podczas otwarcia zostały odczytane listy skierowane do uczestników konferencji przez wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego oraz wiceprezesa Rady Ministrów i ministra obrony, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniak-Kamysza. Dalszą część konferencji poprzedziła uroczysta gala wręczenia nagród laureatom wojewódzkiego konkursu wiedzy o partiach i ruchach politycznych w XX i XXI wieku. Tegorocznej, pierwszej edycji nowego konkursu towarzyszył temat przewodni: Wincenty Witos – mąż stanu i przywódca ruchu ludowego. Wyrazy uznania, dyplomy i nagrody – w tym ufundowane przez europosła Krzysztofa Hetman wyjazdy studyjne do Brukseli – zostały złożone na ręce:
Konkurs został ustanowiony w 2024 roku przez Katedrę Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego (Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS) i Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Jego głównym celem jest zaangażowanie młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz popularyzacja wiedzy o społeczeństwie i polityce, z naciskiem na rolę partii i ruchów politycznych zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Następnie, po przerwie kawowej, odbyła się sesja referatowo-dyskusyjna, podczas której zaprezentowane zostały badania własne poszczególnych prelegentów omawiające sylwetkę Wincentego Witosa. Sesja posłużyła także platformą do wymiany poglądów środowiska naukowego zajmującego się problematyką szeroko rozumianego ruchu ludowego. Konferencji towarzyszyła ponadto wyjątkowa wystawa biograficzna pt. Wincenty Witos 1874-1945, prezentująca liczne fotografie, dokumenty archiwalne i materiały ilustracyjne ze zbiorów Zakładu Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Ekspozycja ukazywała kolejne etapy życia i rozwój kariery politycznej Wincentego Witosa, a także jego zasługi w walce o odrodzenie się Polski i jej obronę w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-21. Szczególnie zaakcentowane zostały okresy w jego życiu związane z walką o prawo, sprawiedliwość społeczną i demokrację, a także wartości patriotyczne w myśli politycznej, publicystyce i praktyce działania. Dzień konferencji był ostatnią szansą na zwiedzenie eksponowanej przez dwa tygodnie wystawy w przestrzeniach holu głównego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa. Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS, Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne, Czemiernickie Towarzystwo Regionalne. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego, wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, lubelskiego kuratora oświaty Tomasza Szabłowskiego i posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana. Patronat medialny nad konferencją sprawowały Polskie Radio Lublin i Studenckie Koło Naukowe G45. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia. fot. Ihor Kolisnichenko fot. Michał Piłat |