Warsztaty medialno-komunikacyjne dla uczniów szkół średnich

Z okazji otwarcia nowoczesnego studia radiowo-telewizyjnego na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS 17 kwietnia br. odbyły się warsztaty medialno-komunikacyjne. Wydarzenie zostało skierowane do uczniów szkół średnich, a w szczególności do klas o profilu dziennikarskim i medialnym.

To wydarzenie współtworzone jest przez Wykładowców oraz Studentów. Uczniowie w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS mają okazję wcielić się w rolę Studentów i zapoznać się ze specyfiką zajęć dydaktycznych, szczególnie tych o wymiarze praktycznym, realizowanych na kierunkach Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Produkcja medialna oraz Public relations i zarządzanie informacją mówi o wydarzeniu dr hab. prof. uczelni Małgorzata Adamik-Szysiak, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Politologii i Dziennikarstwa.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty w nowo otwartym studiu radiowo-telewizyjnym, które dla uczniów poprowadziły: prof. szt. film. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (warsztat telewizyjny „Scenka dialogowa”) oraz red. Agnieszka Józwik (warsztat radiowy „Przygotowanie mikrofonowe do pracy w radiu”).

W pracowni RTV odbył się również warsztat praktyczny pt. „Jak (nie) prezentować się przed kamerą?”, w trakcie którego członkowie Studenckiego Koła Dziennikarskiego podzielili się swoim doświadczeniem w pracy przed kamerą i wiedzą o najczęściej popełnianych błędach w zachowaniu przed kamerą, pracy z mikrofonem lub prompterem.

Równie chętnie licealiści skorzystali z możliwości uzyskania praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie ze stresem, a także porad, na co zwrócić uwagę, aby wypaść jak najlepiej przed Komisją podczas ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Źródłem tych informacji posłużył zrealizowany przez dr Elżbietę Pawlak-Hejno warsztat pt. „Instrukcja Obsługi Matury Ustnej”.

Jak napisać dobrą informację prasową? - odpowiedź na to pytanie miłośnicy sztuki słowa pisanego szukali pod opieką dr Agaty Fijuth-Dudek podczas warsztatu prasowego o jednobrzmiącej nazwie. Z kolei tajniki praktycznego wykorzystania wybranych gatunków dziennikarskich w gazetce szkolnej licealiści zgłębiali uczestnicząc w warsztacie pt. „Gazetka szkolna”, który poprowadzili członkowie Studenckiego Koła Dziennikarskiego.

– Swoją wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat studiowania dzielą się również Studenci – podkreśla Pani Prodziekan. Koła naukowe i przygotowane przez nich spotkania tematyczne stały się ważnym i nieodłącznym elementem programu całego wydarzenia (m.in. prezentacja działalności i realizowane aktywności, warsztat „Kryzysy wizerunkowe”, mini quiz „Wyspa Gier”). Uczniowie poznają przykładowe prace zrealizowane przez Studentów (fotograficzne, plastyczne, audialne i filmowe) oraz dowiadują się o działalności prężenie funkcjonujących na Wydziale studenckich kół naukowych: Studenckiego Koła Dziennikarskiego, Koła Naukowego Medialno-Popkulturowego "Produktywni" oraz Koła Naukowego Public Relationsdodaje Profesor Małgorzata Adamik-Szysiak.

Zwieńczeniem całego wydarzenia było zorganizowane przez Koło Naukowe Public Relations spotkanie z Jakubem Smarzem, menagerem i ekspertem w obszarze komunikacji korporacyjnej.


W wydarzeniu wzięły udział klasy z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie oraz klasa o profilu medialnym z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Lublinie, którą Wydział niedawno objął patronatem.


fot. Ihor Kolisnichenko, Katarzyna Szawłoga, Amelia Nanowska

    Informacje

    Data dodania
    26 kwietnia 2023