Stanowienie prawa w czasach inflacji prawodawstwa i kryzysu ustrojowego
Organizatorzy:
Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Opis sesji:
Zarówno w eksperckim dyskursie prawniczym, jak i w potocznym dyskursie o prawie od lat powszechne są utyskiwania na jakość stanowionego prawa. Popularne pojęcie „inflacji prawodawstwa” wskazuje na nadmiar, ale także nieuchronny spadek jakości związany ze wzrostem ilości. Ta inflacja wywołana jest nie tylko realizacją przez prawo bieżących interesów politycznych, ale szerszymi procesami dostrzeganymi w wielu miejscach na świecie – takimi jak dekodyfikacja, fragmentaryzacja systemów prawnych czy jurydyzacja coraz większej liczby dziedzin życia społecznego. Dodatkowo niespokojne czasy ogromnej, patologicznej wręcz polaryzacji życia publicznego w wielu państwach skutkują powstawaniem kryzysów ustrojowych, które negatywnie przekładają się na jakość prawa stanowionego. Wszystkie te wyzwania doskonale widoczne są w polskim kontekście, zwłaszcza ostatnich lat.
Wyzwania, przed jakimi stoi legislator, muszą spotykać się również z refleksją ze strony wspólnoty prawników, dla których wartości takie jak spójność i komunikatywność prawa mają znaczenie szczególne. Istotne jest także dostrzeżenie zagrożeń, jakie rodzi (nadmierna) instrumentalizacja prawa dla osiągania celów walki o władzę.
Do udziału w sesji zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane szeroko rozumianą problematyką stanowienia prawa, a w szczególności zagadnieniami takimi jak:
Przyjmowanie zgłoszeń:
Zgłoszenia referatów w postaci abstraktów o objętości od 300-500 słów przyjmujemy do dnia 30 sierpnia (piątek) pod adresem marek.suska@us.edu.pl.