Podczas kongresu odbędą się dwie sesje zroganzowane przez Katedry Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Sesja Zakładu Socjologii Prawa UJ, pt. Wartości w działaniu. Konteksty, uwarunkowania i manipulacje wartościami na etapie stosowania prawa.
Sesja Katedry Teorii Prawa UJ, pt. Klasyczne i interdyscyplinarne ujęcia rozumowań prawniczych. Podejście obliczeniowe ("Sztuczna Inteligencja i Prawo"), eksperymentalna filozofia prawa oraz inne nowe metody.
Sesja Zakładu Socjologii Prawa UJ, pt. Wartości w działaniu. Konteksty, uwarunkowania i manipulacje wartościami na etapie stosowania prawa.
Sesja opiera się na procesualnym podejściu do wartości i odniesieniu go do procesów stosowania prawa. W centrum zainteresowania znajduje się: określenie konkretnych kontekstów, które wpływają na realne odniesienia do podstaw aksjologicznych prawa, ukazanie uwarunkowań odwołań do wartości na różnych etapach sądowego stosowania prawa, jak również pokazanie jak wartości są przedmiotem manipulacji (maskowania, podmieniania, ukrywania). Wszystkie te trzy aspekty kierują ku rzeczywistym procesom związanych z „działaniem wartości” na etapie stosowania prawa. Sesja preferuje ujęcia empiryczne tych zagadnień, dopuszając jednak teoretyczne ujęcia „działania wartości”. Szczególna uwaga poświęcona jest sędziowskiemu decydowaniu, w tym uzasadnieniom sądowym jako oficjalnym dokumentom, w których ma miejsce ukontesktualnienie wartości, których sposób tworzenia i funkcje wpływają na ekspresje wartości oraz gdzie dokonuje się manipulowania wartościami (odwołanymi do wartości).
W ramach sesji zaprezentowane będą referaty zamówione i przygotowane specjalnie na nią, a także będzie udostępnione miejsce dla badaczek i badaczy (w postaci tego CFP) dla zaprezentowania referatów wpisujących się w temat realnego „działania wartości” na etapie stosowania prawa. Obok osób włączonych do sesji poprzez CFP, referaty zaprezentują: Mateusz Stępień (na temat procesualnego ujęcia wartości w prawie, zwłaszcza na etapie stosowania), Ewa Górska (na temat manipulacji wartościami w orzecznictwie polskich sądów), Anna Juzaszek (na temat wartości-masek w orzecznictwie ETPCz), Michalina Szafrańska, Kasia Struzińska (na temat narracji sędziów rodzinny o wartościach), Katarzyny Rużyczki (na temat fasadowości odwołań do empatii w polskich uzasadnieniach sądowych).
Zapraszamy osoby pragnące włączyć się aktywnie w sesję, w tym wygłosić referat w jej ramach do kontaktu, w tym drugim przypadku przesłania abstraktu wystąpienia do końca czerwca 2024.
Osoba do kontaktu: Mateusz Stępień – mateusz.stepien@uj.edu.pl
Klasyczne i interdyscyplinarne ujęcia rozumowań prawniczych.
Podejście obliczeniowe (Sztuczna Inteligencja i prawo), eksperymentalna filozofia prawa oraz inne nowe metody
Michał Araszkiewicz i Izabela Skoczeń
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń referatów (abstrakt max 500 słów do 30 lipca 2024r. na adresy michal.araszkiewicz@uj.edu.pl oraz izabela.skoczen@uj.edu.pl) dotyczących analiz metod rozumowań prawniczych z różnych perspektyw, zarówno tych tradycyjnych metodologicznie jak i interdyscyplinarnych. Obszar zainteresowań naszego panelu obejmuje zarówno analizę rozumowań prawniczych dokonywanych przez ludzi, jak i przez sztuczną inteligencję.
Poprzez tradycyjne metody rozumiemy w szczególności podejścia rozwijane w szeroko dyskutowanych teoriach interpretacji i modelach stosowania prawa, a także różnorodne teorie argumentacji prawniczej. Natomiast poprzez nowe metody interdyscyplinarne rozumiemy wszelkie aktualnie rozwijane podejścia, w świadomy sposób angażującę wiedzę z obszaru innych nauk, na przykład modele komputerowe, masowe ankiety online, studia korpusowe, stosowanie pojęć i metod z obszaru nauk kognitywnych czy analizę za pomocą tzw. Large Language Models (LLM).
Celem niniejszego panelu jest dyskusja zarówno nad nowymi wynikami badań, jak i nad samą metodologią. W szczególności interesują nas możliwe zastosowania nowych metodologii do rzucenia nowego światła na odwieczne problemy argumentacyjno-interpretacyjne.
Eksperymentalna filozofia prawa stosuje metody empiryczne aby rzucić nowe światło na odwieczne pytania w filozofii prawa, które dotyczą kwestii psychologicznych, takich jak np. psychologia procesu interpretacji czy rozumienia prawa, a także przypisywanie strony podmiotowej sprawcom, zarówno ludziom jak i sztucznej inteligencji. Metody empiryczne pozwalają także analizować w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomagać decyzje podejmowane przez sędziów i prawników. Wreszcie, dziedzina ta pozwala na identyfikacje pułapek myślenia takich jak uprzedzenia poznawcze, które mogą być źródłem problemów przy podejmowaniu decyzji w obszarze prawa.
Przykładowe tematy referatów :