Udział Dyrektora CEW w wydarzeniach zewnętrznych

16 maja 2024 r. dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS, prof. Walenty Baluk oraz dr Liudmyla Romaniuk, realizująca staż naukowy w CEW UMCS w ramach programu stypendialnego UNESCO, wzięli udział w dwóch wydarzeniach naukowych związanych z tematyką ukraińską.

Pierwze wydarzenie - Instytutowe Seminarium Naukowe zatytułowane Ukraina a UE – wyzwania i perspektywy, zorganizowane zostało przez Wydział Ekonomiczny UMCS we współpracy z Katedrą Ekonomii Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku.

"Celem seminarium jest ukazanie możliwych relacji między Ukrainą a Unią Europejską oraz wyzwań geopolitycznych i społeczno-gospodarczych, które stoją przed społeczeństwem i gospodarką ukraińską na drodze do pełnego członkostwa w UE. Mają one – podobnie jak 20 lat temu w przypadku Polski – charakter wieloaspektowy" (źródło: WE UMCS).

Podczas obrad prof. Walenty Baluk wystąpił z referatem pn.: Geopolityczne aspekty członkostwa Ukrainy w UE.

Drugim wydarzeniem była międzynarodowa konferencja naukowa Ukraina w warunkach transformacji międzynarodowego systemu bezpieczeństwa: ukraińska formuła pokoju dla nowego porządku światowego zorganizowana przez Lwowski Uniwersytet Narodowy  im. Iwana Franki.

Konferencja rozpoczęła się dyskusją plenarną Kształt nowego porządku światowego i przywrócenie pokoju

W wydarzeniu przewidziano trzy sekcje:

1. Wzmocnienie wschodniej flanki UE i NATO: współczesne wyzwania i perspektywy realizacji polityki bezpieczeństwa w kontekście procesów dekolonizacyjnych.

2. Kształtowanie się regionalnego systemu bezpieczeństwa i nowego porządku światowego.

3. Teoretyczne i praktyczne problemy rozwoju stosunków międzynarodowych państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Prof. Walenty Baluk wystąpił podczas pierwszej sekcji z referatem nt.: Geostrategiczne znaczenie partnerstwa Polski i Ukrainy dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Ukraina a UE – wyzwania i perspektywy, fot.: Wydział Ekonomiczny UMCS

Ukraina w warunkach transformacji międzynarodowego systemu bezpieczeństwa: ukraińska formuła pokoju dla nowego porządku światowego, fot.: Piotr Toc

17 maja 2024