Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Pracownicy Instytutu Historii UMCS po raz kolejny wzięli udział w konferencji popularnonaukowej "Nad Bugiem we Włodawie - historyczny i kulturowy portret miasta", stanowiącej część Jarmarku Paulińskiego. Jest to cykliczne wydarzenie, organizowane przez Urząd Miasta Włodawa oraz włodawskie władze gminne i powiatowe we współpracy z licznymi instytucjami lokalnymi.
W sesji, która odbyła się 24 sierpnia 2024 r. na terenie klasztoru paulinów wzięli udział dr. hab. Dariusz Wróbel, dr hab. Dariusz Tarasiuk, prof. UMCS, dr Renata Lesiakowska i dr Ariel Orzełek (wg kolejności wystąpień).
Przybliżono zagadnienie przynależności terytorialnej Włodawy w średniowieczu i jej lokacji na prawach miejskich, dzieje nadbużańskich unitów i protestantów oraz historię okupacji niemieckiej i pierwszych lat po II wojnie światowej w regionie włodawskim, na podstawie analizy procesu jednego z granatowych policjantów.
Konferencję prowadził dr hab. Dariusz Tarasiuk.
Szczególną cechą spotkań we Włodawie jest udział licznych, zainteresowanych tematyką słuchaczy, pasjonatów dziejów miasta i regionu.