Praca sezonowa i dorywcza – jak i czy wpisywać ją w CV?

Roznoszenie ulotek w wakacje, praca na kasie w supermarkecie, zbiory truskawek czy jabłek dla podreperowania domowego budżetu, a może udzielanie korepetycji po godzinach? Czy takie zajęcia warto wpisywać w CV, zwłaszcza jeśli nie do końca korespondują z Twoim zawodem? Kiedy warto przemilczeć w życiorysie pracę sezonową, a kiedy dobrze jest się nią pochwalić?

Praca dorywcza w CV w niektórych przypadkach może być dużym atutem, ale niekiedy po prostu źle wygląda. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest w Twoim przypadku, przeanalizuj kilka kwestii.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery, nie masz doświadczenia w zawodzie, ale w okresie wakacyjnym pracowałeś/pracowałaś, wspomnij o tym w CV. Praca sezonowa może być bowiem interpretowana jako aktywność kandydata. Jeśli np. pracowałeś/pracowałaś jako kelner/kelnerka, to można wnioskować, że jesteś osobą otwartą na ludzi, z wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami komunikacyjnymi. To cechy pożądane na bardzo wielu stanowiskach, nie tylko w gastronomii.

Praca sezonowa może też być sposobem na wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu w CV. W klasycznym, ułożonym chronologicznie życiorysie luka w aktywności zawodowej od razu rzuca się rekruterom w oczy.

Praca sezonowa w CV może też pokazać wiele Twoich umiejętności. Przykładowo, jeśli wyjechałeś na kilka miesięcy pracować za granicą, możesz zaznaczyć, że potrafisz współpracować w międzynarodowym zespole, dobrze posługujesz się językiem obcym (oczywiście wyłącznie, jeśli jest to zgodne z prawdą).

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca czy rekruter w CV szuka informacji przydatnych z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności i stanowiska pracy, jakie oferuje.

Dlatego zanim wpiszesz informację o pracy sezonowej albo dorywczej do swojego dokumentu aplikacyjnego, warto zadać sobie pytania:

  • Czy praca wakacyjna albo sezonowa ma jakiś punkt wspólny ze stanowiskiem, rodzajem pracy, o jaką się starasz?
  • Czy w jej czasie nabyłeś / nabyłaś umiejętności, które będą przydatne na nowym stanowisku?

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, pracę dorywczą czy sezonową można wpisać do CV czy choćby wspomnieć o niej w liście motywacyjnym.

Zasady wpisywania w CV pracy sezonowej i dorywczej są takie same jak w przypadku standardowego zatrudnienia. Wykonywałeś / wykonywałaś pracę sezonową z zakwaterowaniem albo pracę dorywczą przez internet? Po prostu wpisz je w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Możesz także krótko opisać zakres obowiązków.

Niekiedy dobrze jest pominąć pracę sezonową czy pracę dorywczą w CV. Załóżmy, że specjalista w jakiejś dziedzinie, np. księgowy, przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć zatrudnienia. W związku z tym podjął się dorywczej pracy na kasie w sklepie, a w międzyczasie szukał ofert w swoim zawodzie. Wpisując w chronologicznym CV na pierwszym miejscu pracę kasjera, księgowy może popełnić błąd. Rekruterzy bowiem mogą wyciągnąć wniosek, że jego umiejętności były niewystarczające do działu księgowego.

W takich przypadkach pracę sezonową lub dorywczą warto pominąć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie CV funkcjonalnego, w którym kładzie się nacisk nie na chronologię doświadczenia i wykształcenia, ale na umiejętności i kompetencje kandydata.

Więcej informacji nna temat wpisywania prac dorywczych i sezonowych do CV znajdziesz na stronie: Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

(skrótowe opracowanie na podstawie portalu praca.pl)

    Kariera

    Data dodania
    2 lipca 2024