Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W filmie realizowanym w 2016 roku, autorzy przemierzają Ukrainę, by zebrać świadectwa Tatarów krymskich, którzy musieli uciekać ze swojej rodzinnej ziemi w obawie przed prześladowaniami ze strony rosyjskich specsłużb. Film jest nie tylko precyzyjnym zapisem cierpień Tatarów krymskich, ale także próbą odtworzenia mechanizmu zajęcia i okupacji Krymu: od momentu walk na Majdanie w Kijowie w lutym 2014 r. do tak zwanego referendum na Krymie i potem aneksję dokonaną przez Putina. W dokumencie wypowiadają się polityczni uchodźcy z Krymu i świadkowie bezprawnych działań rosyjskich specsłużb, między innymi Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich, czy Jamala - piosenkarka i zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.
Maciej Grabysa – dziennikarz, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. W latach 2008 - 2017 szef redakcji reportażu TVP Kraków. Swoje filmy i reportaże realizował na terenach: Pakistanu, Turcji, Iraku, Tybetu, Nepalu, Gruzji, Ukrainy, Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Egiptu, Libanu, Kenii. Studiował reżyserię w praskiej FAMU. Ukończył historię sztuki UJ. Uczestnik warsztatów filmu dokumentalnego i nowych mediów ESoDoc (European Social Documentary) przy ZeLIG Film School w Bolzano/Bressen we Włoszech oraz kursu reżyserii Andrzeja Wajdy przy PWST w Krakowie.
Bożydar Pająk – z wykształcenia politolog i dziennikarz, autor filmów reportażowych i dokumentalnych oraz materiałów do programów telewizyjnych, emitowanych na antenach ogólnopolskich i regionalnych TVP. Współpracował z krakowskim studiem reportażu, magazynem pt. "Reporter Polski" oraz "Obserwator". Obecnie realizuje reportaże do "Magazynu Ekspresu Reporterów" oraz uruchamia reportażowy startup - "REPOspolita.tv".
20 marca 2018 r., godz. 11.10
Aula im. Ignacego Daszyńskiego, Wydział Politologii UMCS
plac Litewski 3
Moderatorzy spotkania:
dr hab. Natasza Ziółkowska-Kurczuk i prof. dr hab. Walenty Baluk