Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
17 listopada odbyło się spotkanie będące jednym z etapów konkursu dla doktorantek i doktorantów, w którym nagrodą była możliwość odbycia rocznego płatnego stażu dla dwóch osób w Amerykańskim Centrum Edukacji i Biznesu American Corner UMCS.
W spotkaniu online wzięli udział: prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS; dyrektorka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych dr hab. Agata Ziętek, prof. UMCS; dyrektor ACEiB American Corner dr Andrzej Demczuk; prof. Dave Jervis (Exton, Pennsylvania, United States, Retired Professor); dr Christopher Ballengee (Katedra Literatury i Kultury Amerykańskiej w Instytucie Literaturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych KUL) oraz dwoje doktorantów: Brian Chaggu i Renata Gogol.
Podczas spotkania przedstawiono misję oraz plan działania Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu American Corner. Poprzez swoją działalność Centrum planuje umożliwić otwarty oraz darmowy dostęp do informacji dotyczących tematyki USA, który jest traktowany jako inwestycja UMCS w budowanie przyjaznych relacji między Polakami i Amerykanami. W szerokim spektrum aktywności znajdzie się doradztwo edukacyjne, udostępnianie bogatego księgozbioru oraz propagowanie informacji o historii, rządzie i wartościach Stanów Zjednoczonych. Dzięki lokalizacji ACEiB American Corner w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka pojawi się również możliwość realizacji szerokiego spektrum projektów kulturalnych (koncertów, wystaw, warsztatów) oraz debat i spotkań o charakterze społeczno-gospodarczym.
W części spotkania obejmującej rozmowę kwalifikacyjną liczne pytania kierowane do doktorantów spontanicznie przeradzały się w dyskusje o amerykańskiej kulturze, cenionych artystach i interesujących modelach biznesowych. Kandydat i kandydatka ukończyli proces rekrutacyjny z sukcesem, czego serdecznie im gratulujemy!
Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami doktorantów (zamieszczonymi poniżej), a także śledzenia informacji o powstającym American Corner w uczelnianych mediach. Wręczenie dyplomów stażowych przez rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego planowane jest na początku grudnia, zaś formalne rozpoczęcie staży nastąpi 2 stycznia 2024 r.
Sylwetki doktorantów:
Brian Chaggu to młody naukowiec, obecnie zdobywający stopień doktora na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Marzędy-Młynarskiej, prof. UMCS. Uzyskując tytuł magistra sztuk międzynarodowych stosunków, Brian aktywnie przyczynił się do tworzenia krajobrazu akademickiego i kulturalnego Lublina. Jako koordynator cyklu wydarzeń „Piątki z Kobietami w Stosunkach Międzynarodowych” organizował wpływowe webinaria eksplorujące tematy: „Kobiety i Dziennikarstwo”, „Kobiety, Pokój i Bezpieczeństwo oraz „Kobiety w Globalnej Polityce”. Jego zaangażowanie w rozwijanie dyskusji na temat istotnych ról kobiet w tych dziedzinach jest widoczne w sukcesie tych inicjatyw. Brian Chaggu odegrał kluczową rolę w Africa Transition Series, pełniąc funkcję koordynatora Komitetu Organizacyjnego Studenckiego Tygodnia Afryki. Poprowadził opracowanie kompleksowego programu, zorganizował różne aktywności i przewodniczył studenckiej dyskusji panelowej „Młodzież w Centrum Integracji i Rozwoju Afryki”. Obowiązki Briana obejmowały współpracę z panelistami, nawiązywanie kontaktów i koordynację wydarzeń takich, jak spotkanie „Wzmocnienie młodzieży w nowym porządku światowym”. Oprócz działań naukowych Brian przyczynił się do projektu „The Vibes of UMCS”, prezentującego doświadczenia międzynarodowych studentów na UMCS. Odegrał także kluczową rolę w programie „Hakuna Matata”, wspierając integrację międzykulturową i tworząc dynamiczną platformę dla studentów do nawiązywania kontaktów, poznawania różnych kultur i budowania przyjaźni. Wieloaspektowe zaangażowanie Briana odzwierciedla jego pasję do nauki, wymiany kulturowej i tworzenia inkluzywnych przestrzeni w ramach społeczności akademickiej.
Renata Gogol otrzymała tytuł magistra sztuki ze specjalizacją w grafice warsztatowej na Wydziale Artystycznym UMCS w 2019 r. Podczas studiów wzięła udział w wymianie akademickiej, odbywając jeden semestr kształcenia na Narodowej Akademii Sztuki w Sofii. Tuż po ukończeniu studiów nadal była związana ze swoim Wydziałem, przenosząc się do dynamicznej roli koordynatorki ds. promocji. Przez ponad dwa lata organizowała szereg wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty i wystawy, jednocześnie aktywnie zarządzając mediami społecznościowymi i stroną internetową jednostki. Jej obowiązki obejmowały promocję Wydziału Artystycznego w mediach, prezentując wieloaspektowe podejście do popularyzacji sztuki. Obecnie Renata jest doktorantką na trzecim roku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki. Reprezentuje dyscyplinę sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Jej praca doktorska powstaje pod okiem prof. dr. hab. Krzysztofa Szymanowicza. W obecnym roku kalendarzowym odbyła staż naukowy na Department of Global Politics and Economics na Tamkang University na Tajwanie. Obecnie rozpoczęła także pierwszy rok studiów w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Jej działalność artystyczna jest rozpoznawalna w środowisku międzynarodowym, czego dowodem są liczne wystawy prac Renaty Gogol w Polsce i za granicą.
Fot. Archiwum prywatne dr. hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. UMCS