Koncepcja działalności

Amerykańskie Centrum Edukacji i Biznesu American Corner przy UMCS planuje oficjalne otwarcie działalności wczesną wiosną 2024 roku. Centrum będzie pełnio funkcję regionalnego centrum zasobów i informacji dla programów poświęconych przede wszystkim amerykańskiej edukacji i kulturze. Głównym celem ACE jest przybliżanie rzetelnej wiedzy na temat USA oraz wspólnych społecznych wartości takich jak wolność, odpowiedzialność, sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Z uwagi na powiazanie placówki z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej, podstawowym profilem ACE będzie przede wszystkim edukacja.

Misja

Zapewnić bezpłatny i otwarty dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji o USA, w celu budowania wzajemnego zrozumienia i przyjaźni między Polakami i Amerykanami. Działalność ACE skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, uczniów szkół średnich i studentów.

Wizja

Tworzyć usługi, które pomogą jak największej grupie osób posiąść bogatą wiedzę na temat USA oraz efektywnie wykorzystać ją w życiu. Ważnym elementem procesu realizacji wizji jest zaangażowanie w działalność ACE tych Polaków, którzy posiadają osobiste doświadczenie amerykańskiej edukacji i potrafią się nim podzielić z innymi np. stypendyści programu Fulbrighta.

Cele

  • Dostarczanie dokładnych informacji o historii, rządzie, społeczeństwie i wartościach Stanów Zjednoczonych
  • Świadczenie usług doradztwa edukacyjnego osobom, które mogą planować studia w USA
  • Organizowanie różnorodnych wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych takich jak warsztaty, prelekcje, wystawy, koncerty, debaty i konwersacje w języku angielskim
  • Zapewnienie wolnego dostępu do bogatego księgozbioru oraz baz danych e-Library USA w siedzibie ACE w Chatce Żaka UMCS

Lokalizacja

ACE będzie miało swoją siedzibę w Chatce Żaka - Akademickim Centrum Kultury i Mediów (ACKiM) UMCS, które wspiera ideę powstania ACE. Chatka Żaka to idealne miejsce na umiejscowienie takiej inicjatywy. Regularnie odbywają się w ACKiM pokazy filmów, galerie, występy grup studenckich, koncerty i konferencje, takie jak The Small Talk Series, który łączy studentów zagranicznych z ich polskimi kolegami/koleżankami na UMCS. Ponadto Akademickie Radio Centrum, Telewizja UMCS i Chatka Żaka Café mogą pomóc w promocji działalności ACE za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji.

Przestrzeń ACE będzie podzielona na trzy strefy: część administracyjną (przestrzeń biurowa), część edukacyjną (biblioteka; książki/czasopisma plus centrum danych e-biblioteki) oraz część konferencyjną (do prowadzenia spotkań z naszymi gośćmi). Biuro ACE będzie otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Program ogólny na rok akademicki 2023/2024

  1. Mając na uwadze, że przyszły rok jest w USA rokiem wyborów prezydenckich, ACE pragnie organizować cykliczne spotkania zwane Debatami Waszyngtońskimi, w formie debat, podczas których zapraszamy specjalistów do dyskusji na tematy związane z amerykańską polityką. Uczestnikami będą reprezentujący różne punkty widzenia amerykańscy dziennikarze i politolodzy mieszkający w Polsce, pracownicy Ambasady USA oraz goście z zagranicy.
  2. Wykorzystując położenie ACE blisko Ukrainy i mając na uwadze, że toczy się tam wojna, ACE ma nadzieję na regularne spotkania – Military Talks. W programie weźmie udział personel wojskowy z różnych krajów, głównie członkowie USA i NATO, a także eksperci ds. bezpieczeństwa, aby omawiać tematy związane z wojną na Ukrainie i ogólnie bezpieczeństwem międzynarodowym.
  3. Ponieważ w Lublinie jest wiele osób, które chcą studiować/podróżować/pracować w USA, ACE planuje prowadzić warsztaty pod nazwą Go to America! które udzielą informacji o możliwościach i procesie aplikowania.
  4. Aby odpowiedzieć na potrzeby ludzi mniej zainteresowanych amerykańską polityką, ale zafascynowanych amerykańską kulturą, ACE planuje organizować cykliczne wydarzenia, takie jak projekcje filmów, kluby książki i wystawy sztuki.