"Pisz do mnie na Berdyczów" - Reportaż z Lubelskiego

Berdyczów - miasto leżące w obwodzie żytomierskim Ukrainy. Uznaje się, że istnieje od 1430 roku początkowo w obszarze państwa litewsko-ruskiego. Po zawarciu Unii Lubelskiej miasto przeszło pod władanie Korony. W 1593 roku uzyskało prawa miejskie. Od drugiej połowy XVIII wieku w Berdyczowie organizowane były wielkie jarmarki (dziesięć w skali roku), dzięki czemu miasto stało się centrum handlowym odwiedzanym przez kupców z całej ówczesnej Europy.

źródło: zrzut TVP3

Berdyczów był także ośrodkiem wielu kultur, zamieszkanym przez Ukraińców, Polaków, Żydów a także Rosjan i Litwinów. W czasie rozbiorów przeszedł pod władzę Imperium Rosyjskiego. W XX w. przebywał w granicach Ukraińskiej Republiki Ludowej, Ukraińskiej SRR oraz niepodległej Ukrainy. Obecnie Berdyczów pozostaje miastem trzech kultur: ukraińskiej, polskiej i żydowskiej. Ślady polskości obecne są w Berdyczowie do dziś. Możemy tu podziwiać klasztor karmelitów bosych (XVII-XVIII w.), kościół farny św. Barbary, Muzeum Josepha Conrada i inne zabytki.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu redaktor Małgorzaty Orłowskiej "Pisz do mnie na Berdyczów", zrealizowanego w ramach cyklu "Reportaż z Lubelskiego" TVP3, którego premiera miała miejsce 10 maja br. W nagraniu uczestniczył dyretkor Centrum Europy Wschodniej UMCS, prof. Walenty Baluk, niezwykle ciekawie opowiadając o miejscach polskości. W materiale filmowym zaprezentowano stare fotografie miasta, pochodzące ze zbiorów wspólnoty rzymsko-katolickiej Berdyczowa, będących w posiadaniu Pana Profesora. Historię miasta przedstawił prof. Roman Wysocki z Instytutu Historii UMCS.

Link do filmu: Pisz do mnie na Berdyczów

    Wydarzenia

    Data dodania
    11 lipca 2024