25 kwietnia br. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej strzelnicy elektronicznej. W wydarzeniu udział wzięli: dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. Uczelni, prorektor ds. ogólnych UMCS, kanclerz Grażyna Elżbieta Fiok; dr hab. Wojciech Ziętara, prof. Uczelni, dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS; prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji; prof. dr hab. Walenty Baluk, kierownik Centrum Europy Wschodniej i dr hab. Katarzyna Marzęda-Młynarska, prof. Uczelni, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego, także dr Justyna Kieczkowska, opiekun Koła Bezpieczeństwa Narodowego UMCS, dr Ewelina Panas pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia i jednocześnie koordynatorka Legii Akademickiej na UMCS. Obecne były również władze sąsiadujących wydziałów: prof. dr hab. Wojciech Zgłobicki, prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS i dr hab. Andrzej Różyński, prof. Uczelni, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Wśród gości nie zabrakło także płk. Zbigniewa Krzyszczuka, dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i mjra Jarosława Kopcia z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.
Nowa przestrzeń została wyposażona w program symulacyjny Laser-ammo dający podstawę do modułowego rozbudowania o dodatkowe komponenty. Na stanie strzelnicy znajdziemy także repliki pistoletu Umarex Glock G17 oraz karabinu AR15 CYMA CM 002, zaopatrzone w czujniki elektroniczne (laserowe) umożliwiające ćwiczenia strzeleckie. Ale to dopiero początek, bo do końca roku miejsce zostanie doposażone o dodatkowe repliki pistoletu i karabinu.
Strzelnica przede wszystkim będzie realizować potrzeby dydaktyczne oraz badawczo-rozwojowe studentów naszej Alma Mater. Jej funkcjonowanie i wyposażenie przyniesie wymierne korzyści w procesie dydaktycznym, podczas podnoszenia zainteresowań strzeleckich oraz umiejętności studentów, jak i rozwoju postaw proobronnych.- Strzelnica jest dedykowana dla studentów kształcących się na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa, a także na kierunku bezpieczeństwo wewnętrze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Jest to obiekt otwarty również dla otoczenia - zapowiedział na otwarciu dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. Uczelni, prorektor ds. ogólnych UMCS.
Wirtualna strzelnica to kolejna nowość na WPiD UMCS. Niespełna miesiąc temu została otwarta tam pracownia radiowo-telewizyjna, dzięki której studenci w praktyczny sposób mogą szkolić dziennikarskie rzemiosło. - Te wydarzenia pięknie wkomponowują się w tematykę nowoczesnych metod nauczania, hasła III Dnia Jakości Kształcenia, którego nieprzypadkowo będziemy gospodarzem – zaznaczył prof. dr hab. Wojciech Ziętara, prof. Uczelni, dziekan WPiD UMCS i dodał, że otwarcie strzelnicy wypełnia również misję naszej Alma Mater: - Kształcenia na wysokim poziomie, dającym naszym absolwentom wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy zawodowej poprzez prowadzoną działalność dydaktyczną – powiedział dziekan i jednocześnie zapowiedział, że ze strzelnicy będą mogli korzystać także studenci innych kierunków, a nawet uczniowie szkół partnerskich Uczelni.
Kanclerz UMCS Grażyna Elżbieta Fiok dodała, że nowo utworzona strzelnica jest swego rodzaju zwieńczenie inwestycji w Kampusie Zachodnim UMCS. - Dla mnie to jest taka kropka nad „i” jeżeli chodzi o finalizację zamierzeń tego obiektu. Myślę, że teraz Wydział Politologii i Dziennikarstwa to budynek kompletny, z pełnym wyposażeniem i ze spełnionymi oczekiwaniami. Melduję wykonanie zadania! – powiedziała.
Z kolei prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji przyznał, że powstanie tego miejsca wiąże się z ważnymi etapami dzałalności Wydziału w okresie ostatnich 10 lat, związanymi m.in. z kształceniem studentów i wprowadzaniem praktycznych komponentów do programów kształcenia. Zaznaczył również, że wpływ na powstanie strzelnicy miało włączanie w funkcjonowanie wydziału bardzo „przyjaznych struktur”, tj. Legia Akademicka. - Myślę, że bez zaangażowania Legii Akademickiej trudniej byłoby sfinalizować ten pomysł – podkreślił.
Do tej pory studenci swoje umiejętności strzeleckie nabywali na zajęciach terenowych i przy wykorzystywaniu innych strzelnic w Lublinie i okolicach. - W 2016 r. na kierunku bezpieczeństwo narodowe zostały wprowadzone takie przedmioty jak podstawy strzelectwa sportowego, survival czy pierwsza pomoc przedlekarska. I to w następstwie tych zmian programowych pojawiła się potrzeba stworzenia tej przestrzeni – dodała Ewelina Panas, koordynator Legii Akademickiej na UMCS.
Wirtualna strzelnica to świetne narzędzie treningowe, które może być dostosowane do różnych poziomów zaawansowania w zależności od potrzeb użytkownika: mogą zatem korzystać z niej zarówno laicy, jak i doświadczeni strzelcy podczas ćwiczeń scenariuszy taktycznych czy strzelań sytuacyjnych. Sam proces szkolenia jest nie tylko łatwiejszy, ale bardziej bezpieczny i mniej kosztowny. Jednocześnie zaawansowana technologia nie pozbawia użytkowników realistycznych i dynamicznych doświadczeń związanych z użyciem broni.
- Obecne czasy są trudne, szczególnie dla mieszkańców województwa lubelskiego. Jest dużo zagrożeń, które nas otaczają, wiele z nich nie widzimy, o wielu i ja sam nie mogę mówić. Dlatego kształtowanie takich postaw proobronnych, umiejętności self defense jest bardzo ważne, bo wpływa na świadomość całego społeczeństwa. Jeżeli w grupie ludzi mamy kilka osób, które znają zasady pierwszej pomocy i potrafią posługiwać się bronią, to czujemy się bezpieczniej - mówi płk. Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Strzelnica wpisuje się w to, co dla nas jako sił zbrojnych, ale i całego społeczeństwa jest bardzo ważne, czyli w budowanie naszego wspólnego bezpieczeństwa- podsumował.
Źródło: Centrum Prasowe UMCS
fot. Bartosz Proll
|