Wykaz nowości kwiecień 2025
|
Książka ta stanowi pierwsze w Polsce opracowanie poświęcone teorii archiwistyki i jest jedną z nielicznych tego rodzaju publikacji w literaturze europejskiej. Składa się z dziesięciu rozdziałów. Ich lektura pozwala na poznanie problemów nazwy dyscypliny, jej przedmiotu i zakresu oraz podziału wewnętrznego. Zawiera również charakterystykę jej części składowych, związków z innymi dyscyplinami naukowymi oraz podstawowych pojęć określających jej zakres. W dalszej części pracy dokonano podziału metod badawczych i ich charakterystyki, opisano funkcje dyscypliny, a nawet zasygnalizowano problem etyki archiwalnej.
Autor opracowania przedstawił różne stanowiska dotyczące wymienionych problemów, nie rezygnując z formułowania własnego. W niektórych kwestiach nie wahał się stawać w wyraźnej opozycji wobec panujących opinii. Dla ułatwienia czytelnikom lektury niniejszej książki na szerszą skalę zastosowano w niej schematy graficzne. Dzięki temu można łatwiej poznać istotę poglądów autora i ocenić wartość jego propozycji. Polemiczny aspekt wywodów zawartych w opracowaniu może zachęcić czytelników do zapoznania się z nimi i głębszej refleksji dotyczącej istoty archiwistyki oraz jej miejsca we współczesnej humanistyce.
Agresja niszczy jednostki, relacje międzyludzkie i tkankę życia społecznego. Przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym i ich skutkom jest bardzo trudne i często mało efektywne, zwłaszcza na poziomie makrospołecznym. Agresja dotykająca dzieci i młodzież – jako sprawców, ofiary i świadków – to jeden z najpoważniejszych problemów pedagogicznych, dlatego racjonalnym działaniem jest koncentracja na zapobieganiu jej powstawaniu i przejawom.
Książka Doroty Pankowskiej pomaga zrozumieć mechanizmy powstawania i realizacji agresji, a jednocześnie ukazuje możliwości oddziaływania zapobiegające pojawianiu się zachowań agresywnych − zarówno doraźne (np. odpowiedni sposób komunikowania się), jak i długofalowe. Te ostatnie stanowią istotę profilaktyki pozytywnej rozumianej jako kształtowanie i rozwijanie: kompetencji osobistych, służących pozytywnej adaptacji, wzmacnianiu poczucia własnej wartości, postawy szacunku i życzliwości wobec innych, odporności psychicznej oraz dojrzałości moralnej. Książka zatem jest skierowana przede wszystkim do pedagogów/pedagożek − zarówno naukowo zainteresowanych problematyką agresji, jak i do praktyków, którzy znajdą w niej inspiracje do tworzenia własnych programów wychowawczych oraz do postępowania w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Inspirujący przewodnik dla rodziców, pedagogów i wszystkich, którzy pragną wspierać dzieci w odkrywaniu swojego potencjału twórczego. Jak wspierać dzieci w poszukiwaniu pasji a nie tresować? Jak kochać swoje dziecko nie rezygnując z siebie? Jak stać się czułą/ym przewodniczką/przewodnikiem w pełnym wyzwań życiu młodego człowieka?
Na te pytania rodzic może odpowiedzieć, gdy zdaje sobie sprawę, na czym mu zależy – jakie są wartości, w kierunku których chce wychować dziecko. Jedną z takich wartości może być twórczość - rozumiana szeroko jako odnalezienie siebie, swoich mocnych stron i pasji, oraz realizacja potencjału.
Autorka oferuje nie tylko praktyczne wskazówki, ale także inspirujące przykłady z życia słynnych postaci, takich jak Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie, Steve Jobs, Walt Disney czy Frida Kahlo, pokazując, jak twórczość pomagała im w pokonywaniu wyzwań.
On nigdy taki nie był / Marta Lau. Warszawa: Wielka Litera 2025, ISBN 9788383601977
On nigdy taki nie był – Opowieść o życiu z demencją i chorobą Alzheimera. Relacje bliskich i rozmowy ze specjalistami. Ta książka daje nadzieję, że czas choroby najbliższych możemy wspólnie godnie i dobrze przeżyć
Życie z demencją lub chorobą Alzheimera jest piekielnie trudne i nieprzewidywalne – zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. I coraz częściej staje się rzeczywistością naszą, naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Zebrane w tej książce rozmowy z ekspertami i lekarzami oraz relacje opiekunów pomagają lepiej zrozumieć chorego i jego świat. Podpowiadają, jak można (i trzeba) wspierać najbliższych i jednocześnie dbać o siebie. A także jak się pogodzić z naszym znikaniem z pamięci osób, które kochamy.
Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek o historii idei. Od opublikowania w 1975 r. inspiruje ona dyskusje o tradycji republikańskiej oraz źródłach i ewolucji nowożytnej i współczesnej myśli politycznej. John Greville Agard Pocock (1924-2023) – nowozelandzki historyk, czołowy przedstawiciel nurtu intelektualnego i naukowego znanego jako szkoła Cambridge – ukazuje w niej przełom, który przyniosła w refleksji o polityce twórczość Machiavellego i innych wpływowych autorów włoskiego Renesansu. Analizuje ich dorobek jako odpowiedź na wyzwania czasów, w których tworzyli – związane zwłaszcza z kryzysem i niestabilnością ówczesnych republik. Pokazuje, jak idee czerpane z tej tradycji zostały później twórczo rozwinięte, zwłaszcza w Anglii doby wojny domowej i Ameryce okresu walk o niepodległość. Tym samym wskazuje na ciągłość refleksji o polityce, ale i na czynniki zmiany, za sprawą których stare idee zyskują w innych realiach nowe oblicze i zaktualizowane praktyczne formy – a zatem na konieczność uwzględniania w ich analizie kontekstu czasów, w jakich powstawały bądź były adoptowane.
Kulinarny Lublin / Krzysztof Załuski. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy 2024, ISBN 9788377297254
Kulinarny Lublin to kulinarna podróż do lat młodości wielu Czytelników, zwłaszcza tych, którzy dobrze pamiętają siermiężne lata PRL-u. Młodsi zaś muszą uwierzyć na słowo: ówczesne władze rzeczywiście w pewnym czasie uważały, że skoro kiszona kapusta ma tyle samo witaminy C, ile jest w cytrynach, nie ma potrzeby ich importować. I to nie był jedyny paradoks w PRL-u. Było ich dużo więcej. Kulinarny Lublin to danie wykwintne. Warto go spróbować, skosztować, a nawet podelektować się nim. Ma dużo przypraw - wzbogacają go nie tylko prasowe notatki sprzed lat, dotyczące lubelskiej gastronomii, ale także unikalne zdjęcia i jadłospisy, które przeszły do lamusa. Do tego wspomnienia dawnych kelnerów, muzyków, kucharzy, którzy tworzyli klimat tamtych czasów. To książka o Lublinie sprzed kilkudziesięciu lat - z licznymi barami mlecznymi, okrągłymi budkami z piwem i saturatorami, które można zobaczyć jedynie w muzeum. Większość z tych lokali już dawno nie istnieje. Poza pamięcią i wspomnieniami o nich. I o tym jest książka - o lubelskiej gastronomii od kuchni. Smacznego!
Już po raz siedemnasty w Jaremczu odbyło się polsko-ukraińskie spotkanie. Tradycyjnie, jak co roku, spotykają się tam w ostatnim tygodniu września polscy i ukraińscy historycy, politolodzy, a także politycy, dziennikarze i działacze samorządowi. Obradom towarzyszą wystawy, promocje książek.
Od kilku lat materiały z każdej konferencji wydawane są drukiem w formie prac zbiorowych. Szczególne znaczenie nabrały one w okresie pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Niniejszy tom pt. Wojna na Ukrainie, jest już trzeci z kolei poświęcony tej tematyce. Zawiera artykuły analizujące przebieg działań wojennych, rozmiary i efekty międzynarodowego i polskiego wsparcia dla walczącej Ukrainy, ponadto ukazujące polskie doświadczenia wynikające z 25-lecia przynależności do NATO oraz 20-lecia funkcjonowania w Unii Europejskiej.
Prace nad historią Lubelszczyzny w XX w. trwają już od ponad dekady. Ze względu na zakres przedsięwzięcia są pracochłonne i wymagają zaangażowania wielu osób. Wydane dotychczas przez IPN Oddział w Lublinie opracowania obejmujące życie polityczne, społeczne, gospodarcze, oświatowe i kulturalne Lubelszczyzny w latach 1918–1939 (dwa tomy opublikowane w latach 2020–2023) i 1944–1956 (2016–2017) stanowią owoc pracy ponad trzydziestoosobowego zespołu badaczy. Niniejszy tom jest kolejnym w serii wydawanej pod wspólnym tytułem Dzieje Lubelszczyzny. Zgodnie z wypracowaną koncepcją, poświęcony jest aspektom politycznym. Składa się z dwóch części, w których omówiono krajobraz polityczny województwa – struktury władzy i ich rolę (administracja, partie polityczne, organizacje młodzieżowe, aparat bezpieczeństwa, wymiar sprawiedliwości, wojsko) oraz kontestację systemu politycznego (formy oporu i sprzeciwu, środowiska, z jakich pochodzili kontestatorzy). Lubelszczyzna okresu gomułkowskiego nie cieszyła się zbyt wielkim zainteresowaniem zawodowych historyków. Dotychczasowa literatura tematu nie pozwalała odpowiedzieć na wiele pytań, dlatego niniejszy tom został oparty w dużej mierze na badaniach źródłowych.