Nowości wydawnicze

 

Wykaz nowości listopad 2024              

 

 

Technologie medialne w rozwoju człowieka i cywilizacji : od tam-tamów do ChataGPT i AI / Tomasz Goban-Klas. – Kraków : Universitas ; Rzeszów : Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, 2024. – ISBN 97883-242-4072-2

Tytuł części trzeciej – Mediatyzacja wszystkiego, wszędzie, wszystko na raz, na dobre i na złe – to kwintesencja obszernego wykładu, a zarazem sygnał ludzkiej bezradności wobec napierającej siły mediów. W warstwie naukowej zjawisko mediatyzacji zostało omówione wszechstronnie i na przykładach zrozumiałych dla użytkownika mediów i uczestnika sfery publicznej (praca, dom, zarządzanie czasem, edukacja czy opieka zdrowotna).

prof. dr hab. Iwona Hofman, przewodnicząca Komitetu Komunikacji Społecznej i Mediów Polskiej Akademii Nauk

Najnowsza monografia prof. Tomasza Goban-Klasa bardzo ciekawie, syntetyzująco i w wysoce erudycyjnym stylu przybliża obszerne i bogate w wydarzenia dzieje środków przekazu w ujęciu historyczno-socjologicznym. Lekturę tej jakże istotnej książki mogę śmiało polecić wszystkim osobom zainteresowanym genezą i dynamicznym rozwojem mediów masowych, w szczególności studentom kierunków dziennikarskich i pokrewnych oraz doktorantom dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach.

prof. dr hab. Janusz Włodzimierz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Tomasz Goban-Klas – socjolog, medioznawca i podróżnik – w swej monografii o ewolucji mediów i ich przenikaniu w życie społeczne zabiera nas na wędrówkę przez wieki, kontynenty i kraje, rozpoczynając od afrykańskich tam-tamów oraz jaskiniowych malowideł, poprzez rozwój pisma, druku i prasy, aż do ery nowożytnej, w której się urodził – czasów radiofonii, telewizji, komputerów, internetu i smartfonów. Swoją podróż kończy na czasach nam współczesnych – w erze technologii informatyczno-medialnych takich jak chatGPT i jego sztuczna inteligencja oraz najpowszechniejsze medium komunikacyjne świata, za które uważany jest Twiter/X.

żródło: www.universitas.com.pl/


Góralskie czary : leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich / Katarzyna Ceklarz, Urszula Janicka-Krzywda ; ilustracje Aleksandra Czudżak. – Wydanie II, zmienione i poprawione. – Zakopane : Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2024. – ISBN 978-83-965603-3-9

Magia mieszkańców gór ujęta w opowieść o realnie istniejących, stosowanych do dziś, ale i zapomnianych praktycznych zabiegach Górali Podhalańskich i Beskidzkich. Dzięki 237 hasłom dowiemy się m.in., co złożyć w ofierze duchom, jak zdemaskować czarownicę, do czego służyć mogą kości, śmiertelna koszula albo wióry z trumny czy co uleczyć zbieranymi w nocy ziołami.

Od wydawcy

Książka Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich po raz pierwszy ukazała się nakładem Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, z inicjatywy ówczesnego ich szefa – Zbigniewa Ładygina, w roku 2014.

Wkrótce po premierze leksykonu, w roku 2015, zmarła Urszula Janicka-Krzywda, współautorka książki, etnografka, folklorystka i znakomita znawczyni kultury ludowej Karpat.

Publikacja, wypełniając istotny brak tego typu opracowań, spotkała się z doskonałym przyjęciem. Jej nakład szybko zniknął z księgarskich półek, a tom stał się białym krukiem, dostępnym wyłącznie w antykwariatach i na internetowych aukcjach.

Częste pytania o wznowienie tomu, kierowane do nas zarówno przez czytelników, jak i przez instytucje kultury, sprawiły, że rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym wydaniem. Poprawiliśmy drobne błędy, dokonaliśmy kilku uzupełnień, postanowiliśmy też przywrócić tytuł zaproponowany przez autorki do pierwszego wydania. Książka ukazuje się także w nowym opracowaniu edytorskim: stworzenie ilustracji powierzyliśmy Aleksandrze Czudżak, a projekt graficzny – Bartłomiejowi Witkowskiemu.

Zmienione i poprawione drugie wydanie leksykonu ukazuje się w chwili, gdy mija dekada od jego pierwszej edycji. Mamy nadzieję, że Góralskie czary spotkają się z równie dobrym przyjęciem, jak przed dziesięciu laty.

Paulina Kołodziejska

źródło: tpn.gov.pl/


Średniowieczne ciało : książka o życiu, śmierci i sztuce / Jack Hartnell ; przełożył Maciej Miłkowski. – Wydanie drugie. – Poznań : Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o., 2024. – ISBN 978-83-67616-57-7

Nowe wydanie Jeźdźca bez głowy.

• Jaki był średniowieczny sposób na zapobieganie łysieniu?

• Gdzie żyło plemię ludzi bez głów?

• Jakie cechy charakteru można wyczytać z wyglądu włosów?

• Dlaczego serce w średniowieczu było ważniejsze od żołądka?

Średniowiecze często uznajemy za wieki ciemne. Kojarzymy je z brakiem higieny i epidemiami. A o ówczesnej medycynie nawet nie myślimy, bo wszelkie zabiegi wydają się niebezpiecznie podobne do tortur. Jack Hartnell przygląda się średniowiecznemu ciału od stóp do głów i rzuca nowe światło na tę epokę. Obala wiele mitów i pokazuje, że wcale tak wiele nas od tej epoki nie różni.

Ówcześni ludzie, tak jak my, martwili się starzeniem, dostawali wysypek lub niestrawności, kochali się i płodzili dzieci. Próbowali stosować antykoncepcję, zadziwiająco często się kąpali, a także starali się zapobiegać łysieniu. Ich wyrafinowana wiedza medyczna może zaskakiwać. Niemniej średniowieczne życie było pełne cudownych i metaforycznych doświadczeń, które dziś nie są już dla nas dostępne. W tamtym świecie śmiertelne rany nie raz zostały uleczone z dnia na dzień dzięki boskiej interwencji, a serce króla, wyrwane z jego zwłok, mogło stać się symbolem politycznej potęgi.

Książka Hartnella to fascynujący przewodnik po codzienności ludzi średniowiecza. Autor tworzy nietypowy portret tamtych czasów, ciekawie i wyczerpująco opowiada o zagadnieniach z medycyny, sztuki, muzyki, polityki, filozofii i historii społecznej.

źródło: wydawnictwopoznanskie.pl/


Jak oszukać swój wiek : co nauka mówi o tym, jak żyć długo i zdrowo / Rose Anne Kenny. –

Warszawa : Wielka Litera, 2024. – ISBN 978-83-8360-059-8

Czy codzienny śmiech może być kluczem do lepszego zdrowia? Poznaj proste zmiany, które pozwolą Ci cieszyć się dłuższym, szczęśliwszym i zdrowszym życiem!

W swojej książce Jak oszukać swój wiek profesor Rose Anne Kenny podpowiada, jakie kroki warto podjąć aby dłużej zachować młodość – i udowadnia, że człowiek ma tyle lat, na ile się czuje.  Autorka posiada 35-letnie doświadczenie w zakresie czołowych badań naukowych poświęconych procesom starzenia się. Jej własne pionierskie badania oraz późniejsze odkrycia rzucają nowe światło na powody starzenia się oraz podpowiadają, jak można je kontrolować. W Jak oszukać swój wiek przeczytacie także o tym dlaczego śmiech może być kluczem do lepszego zdrowia, a kontakt z zimną wodą ma pozytywny wpływ na nasza fizjologię oraz że przyjaźń ma głębokie korzenie genetyczne. Nasi najbliżsi przyjaciele, ludzie, których uważamy za „pokrewne dusze”, są do nas podobni na poziomie biologicznym. Dowiecie się także czego możemy nauczyć się o długowieczności od ssaka, który jest wielkości środkowego palca.

Czy wiecie, że jesteśmy w stanie kontrolować 80% procesów biologicznych odpowiadających za starzenie się, a do 80. roku życia geny tylko w 30% odpowiadają za to, jak długo żyjemy?

To oznacza, że uzbrojeni w odpowiednią wiedzę, mamy duże pole do działania aby nie tylko cieszyć się dobrym zdrowiem ale żyć lepiej i  przybliżyć się do długowieczności.

Źródło: wielkalitera.pl/


O mocy i niemocy współczesnego państwa polskiego / pod redakcją Jacka Raciborskiego i Przemysława Sadury.  – Kraków : Universitas, 2024. – ISBN 978-83-242-4078-4

Refleksja nad państwem i jego kondycją nie była ostatnimi laty – a przynajmniej do początku pandemii COVID-19 – zbyt chętnie podejmowana przez badaczy nauk społecznych. (…) Miało to być konsekwencją zarówno procesów globalizacyjnych, jak i dobrowolnej integracji regionalnej, w wyniku której państwa zrzekały się części swoich przymiotów, jak choćby tradycyjnie rozumianej suwerenności. Książka O mocy i niemocy współczesnego państwa polskiego pod redakcją Jacka Raciborskiego i Przemysława Sadury jest dowodem, że współczesne państwo może, i jest, w głębokim kryzysie, ale na pewno nie został nim dotknięty krytyczny namysł nad państwem. Autorzy zaproszeni do wspólnego pisania nie wybierają wydeptanych ścieżek, uciekają od schematów myślowych, są sceptyczni wobec modnych i ogólnie akceptowalnych odpowiedzi na temat stanu nowoczesnych państw i społeczeństw. Redaktorzy naukowi tomu zostawili autorom sporą swobodę wyboru ujęć, perspektyw i metod analizy, co sprawia, że Czytelnik dostaje zarówno teksty silnie zakorzenione w rozbudowanej debacie dotyczącej teoretycznych podstaw funkcjonowania państwa, jak i analizy bazujące na wynikach własnych badań empirycznych, a także rozdziały będące esejami politycznymi.

Z recenzji prof. dr hab. Anny Pacześniak

źródło: www.universitas.com.pl/


Marsjanie i Wenusjanki? : o języku młodych Polek i Polaków / Jolanta Szpyra-Kozłowska. –

Kraków : Universitas, 2024. – ISBN 978-83-242-4100-2

Różnice w języku kobiet i mężczyzn to temat wzbudzający powszechne zainteresowanie. Narosło wokół niego wiele prawdziwych i nieprawdziwych opinii i przekonań. Czy prawdą jest, że kobiety są bardziej gadatliwe od mężczyzn, znają więcej nazw kolorów, posługują się emocjonalnym i poprawniejszym językiem, a mężczyźni częściej używają wulgaryzmów? Czy, jak sugeruje głośna książka Johna Graya pt. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus, obie grupy mówią odmiennymi językami: marsjańskim i wenusjańskim, przez co prawdziwe porozumienie między nimi nie jest możliwe? Na podstawie obszernych i nowatorskich badań własnych z udziałem ponad 700 młodych Polek i Polaków autorka pierwszej tego typu w Polsce, przystępnie napisanej książki próbuje znaleźć odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania.

źródło: www.universitas.com.pl/


Litwa, ojczyzna moja / Tomas Venclova ; z litewskiego przełożyła Beata Kalęba ; redakcja merytoryczna Paulina Roszak-Niemirska. – Kraków : Międzynarodowe Centrum Kultury, 2024. – (Biblioteka Europy Środka) – ISBN 978-83-66419-64-3

Nikt inny dzisiaj nie mógłby podarować Europie takiej historii Litwy!

Książka Tomasa Venclovy obejmuje dzieje Litwy od przybycia na jej ziemie praindoeuropejczyków do odzyskania przez Litwinów niepodległości w 1990 roku. Opisuje on nie tylko historię polityczną kraju, ale i jego kulturę, zmiany społeczne i obyczajowe, relacje z sąsiadami czy fale emigracji.

Jest ona summą myśli Tomasa Venclovy, opartą na jego nieprawdopodobnej erudycji, wiedzy i samoświadomości, długoletnich badaniach, wielu rozmowach, niezliczonych lekturach. A także na czymś jeszcze, co nazwać można pewnym zmysłem dziejów, którym obdarzony był również jego przyjaciel, Czesław Miłosz. Obaj umieli wsłuchać się w ich rytm — raz ludziom przychylny, innym razem złowieszczy.

Tomas Venclova świetnie zna i rozumie swoich rodaków, choć potrafi się z nimi nie zgadzać, a jednocześnie umie wczuć się w tych, z którymi przyszło im dzielić historię — Polaków, Żydów, Białorusinów, Tatarów, Rosjan, Niemców, a także innych bliższych i dalszych sąsiadów.
Jest to przekład edycji przygotowanej przez samego Venclovę na potrzeby polskiego wydania, na podstawie jego dwutomowej historii Litwy, publikowanej w Wilnie w latach 2019-2021.

źródło: ksiegarnia.pwn.pl/