Fale upałów to zjawiska ekstremalne, które w przyszłości mają być coraz częstsze, dłuższe i silniejsze (IPCC 2014). Do najgroźniejszych skutków fal upałów należy m.in. wysoka śmiertelność, zniszczenia ekosystemów, infrastruktury, straty w rolnictwie i wielu sektorach gospodarki. Nie wszystkie fale upałów są takie same – są fale np. krótkie i słabe, krótkie i silne, długie i słabe oraz długie i silne (Lhotka, Kyselý 2014). Te ostatnie w literaturze naukowej określane są mianem mega-heatwaves (Fischer 2014).
Fale upałów różnią się od siebie także wilgotnością powietrza. W nielicznych pracach poświęconych temu zagadnieniu istnieje podział na „suche” fale upałów (np. fala w Europie Zachodniej z sierpnia 2003 roku oraz w Rosji z 2010 roku) i „wilgotne” fale upałów (np. fala upałów w Szanghaju z 2003 roku i z Chicago 1995 roku) (Russo i in, 2017). Takie połączenie wysokiej temperatury powietrza z wysoką wilgotnością względną jest bardzo niekorzystne dla organizmu człowieka, zwłaszcza dla osób starszych (Worfolk 2000).
Celem projektu jest pogłębienie wiedzy dotyczącej zagadnienia fal upałów o dużej wilgotności, przede wszystkim opracowanie metodyki ich wydzielania, a także analizy szczególnie silnych i rozległych przypadków takich fal. W badaniach tych konieczna jest umiejętność pracy z danymi z modelu WRF, dostęp do wysokowydajnej jednostki obliczeniowej oraz wiedza dotycząca zaawansowanych metod statystycznych, stosowanych do badania rzadko występujących zjawisk ekstremalnych.
Badanie będą realizowane na Uniwersytecie Stanowym Mississippi w USA.
Literatura: