Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 10 stycznia br. na Wydziale Politologii UMCS wyłoniono najlepszą szkołę uczestniczącą w IV edycji Debat politologicznych wzorowanych na zasadach debat oksfordzkich.
Zwycięską szkołą zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Marcin Ołdakowski, Wojciech Staracha Mateusz Pruszkiewicz, nauczycielem przygotowującym była pani mgr Elżbieta Derek.
W IV edycji uczestniczyła rekordowa liczba sześciu szkół (dotychczas zgłaszały się po cztery reprezentacje). Oprócz wyżej wymienionej szkoły w IV Debacie uczestniczyli uczniowie z: Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Woli Sernickiej, IV Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi Młodowskiej w Chełmie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczniowie rywalizowali reprezentując stanowiska pozytywne lub negatywne na następujące tematy: Czy w Polsce istnieje społeczeństwo obywatelskie? Czy zmiany ustrojowo-gospodarcze zapoczątkowane w Polsce po 1989 roku należy ocenić pozytywnie? Czy współcześnie państwo jest nam potrzebne? Czy akcesja Polski do Unii Europejskiej może zostać oceniona pozytywnie? Czy „rządy silnej ręki” to dobry pomysł na przywództwo w Polsce? Ponad czterogodzinne spotkanie było okazją do prezentacji umiejętności erystycznych i retorskich oraz wiedzy na wyżej wymienione tematy. Debata spotkała się z przychylnym przyjęciem nauczycieli, uczestników oraz obserwatorów, a pewne modyfikacje formuły zostaną wprowadzone do następnej edycji, która odbędzie się w styczniu 2015 roku.
Z ramienia Wydziału Politologii UMCS koordynatorem przebiegu IV edycji Debaty politologicznej był dr Wojciech Ziętara, a ponadto w zespole współpracującym znaleźli się: dr Kamil Fil, dr Marta Michalczuk-Wlizło, dr Liliana Węgrzyn-Odzioba, dr Tomasz Bichta oraz doktoranci.
Tabela podsumowująca dotychczasowe IV edycje przeprowadzone w latach 2011-2014:
1. I Liceum Ogólnokształcące w Świdniku – 8 pkt. (zwycięzca II edycji oraz IV edycji)
2. IV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie - 6 pkt. (zwycięzca III edycji)
3. V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie – 5 pkt. (zwycięzca I edycji)
4. IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie – 4 pkt.
4. ZSE im. Vetterów w Lublinie – 3 pkt.
6. VII Gimnazjum w Lublinie – 1 pkt.
Tabela punktowa: za zwycięstwo w edycji: 3 punkty, za drugie miejsce: 2 punkty, za trzecie miejsce: 1 punkt.
Kliknij >tutaj<, by przejść do galerii.