Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W imieniu władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z głębokim żalem zawiadamiamy, że 8 maja 2022 r. zmarł śp. prof. dr hab. Waldemar Paruch.
Urodzony 15 września 1964 r. w Lublinie. W 1988 r. ukończył studia na kierunku historia na Wydziale Humanistycznym UMCS, a następnie w 1990 r. na kierunku nauki polityczne w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych UMCS.
W 1996 r. na macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2005 r. na podstawie uchwały Rady Wydziału Politologii UMCS uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W 2015 r. otrzymał tytuł profesora nauk społecznych.
Od początku kariery naukowej, tj. od 1988 r., związany zawodowo z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2010–2019 kierownik Zakładu Teorii Polityki i Metodologii Politologii, a od 2019 r. – kierownik Katedry Teorii i Metodologii Nauk o Polityce i Administracji.
Autor blisko 240 prac naukowych, w tym około 30 publikacji łączących wiedzę politologiczno-historyczną. Niezwykle szeroki obszar badawczy obejmował m.in. problematykę obecności chrześcijaństwa w Polsce, wejścia Polski do Unii Europejskiej i NATO. Uznany w kraju specjalista z zakresu myśli politycznej, metodologii badań politologicznych, polityki zagranicznej Polski, systemów politycznych, dziejów Europy Środkowej, zarządzania strategicznego.
Promotor i recenzent licznych prac licencjackich i magisterskich, promotor i recenzent rozpraw doktorskich, opiniodawca w kilku procedurach o nadanie tytułu profesora.
Twórca i szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. Doradca Ministra Edukacji i Nauki do spraw szkolnictwa wyższego. Doradca Marszałka Sejmu RP w zakresie polityki zagranicznej Polski i ekspert w odniesieniu do następujących inicjatyw: Europa Karpat, Szczyty Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Pomysłodawca utworzenia w Lublinie Instytutu Europy Środkowej oraz Muzeum Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.
Wielokrotny laureat nagród: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a także Rektora UMCS. W kwietniu 2022 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Msza święta zostanie odprawiona 16 maja 2022 r. (poniedziałek) o godz. 13:00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach.