Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na wystawę pt.: „Akka, motanka, kostroma, pacynka. Magia lalek", którą można obejrzeć w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS (wejście od ul. Willowej). Autorem eksponatów jest dr hab. Alina Orłowska, prof. nadzw. UMCS.
Lalki, zanim stały się zabawką, były ważnym elementem praktyk obrzędowych i magicznych rytuałów, przenosiły z pokolenia na pokolenie pamięć kultury. Przypisywano im różne właściwości: broniły człowieka przed złymi mocami, przyjmowały na siebie choroby, nieszczęścia, zabezpieczały osiąganie pożądanych rezultatów. Lalki talizmany pieczołowicie przechowywano i strzeżono. Lalki magiczne (obieriegi) wykonywano nie używając ostrych i kłujących przedmiotów (igły, nożyce, przedmioty mogące zranić) ze skrawków tkanin i włókien mających związek z ciałem człowieka (noszone ubrania) lub z roślin: kory brzozy, szyszek, mchu itp. Nie miały oczu, ust, nosa, uszu, aby strzec tajemnicy – włożonej w lalkę intencji. Obecnie tradycyjne lalki są nieocenionym źródłem wiedzy o dawnych wierzeniach, praktykach magicznych i kulturze narodu.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie wiele rodzajów tradycyjnych lalek, m.in. lalki stróże, obrzędowe, lalki wykonane z roślin oraz kukły z teatru jarmarcznego i obrzędowego.
Wystawa będzie czynna do końca października 2018 r. Obowiązują bilety wstępu do Ogrodu Botanicznego i Dworku Kościuszków: 8zł/4 zł (ulgowe).