VII Kongres Młodych Matematyków Polskich / Inauguracja Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda - zaproszenie

W dniach 20-23 września 2018 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS odbędzie się VII Kongres Młodych Matematyków Polskich. Zapraszamy w najbliższy piątek, 21 września o godz. 9:00 do Auli Instytutu Informatyki UMCS (ul. Akademicka 9), gdzie odbędzie się uroczysta inauguracja wydarzenia.

Kongres Młodych Matematyków Polskich to cykliczna inicjatywa, skupiająca uzdolnionych matematycznie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestnicy spotkań wysłuchają specjalnych wykładów przygotowanych przez znanych matematyków oraz wezmą udział w tematycznych dyskusjach. Dodatkowo będą mieli możliwość nawiązania kontaktów i wymiany doświadczenia z innymi miłośnikami matematyki - rówieśnikami, jak i nauczycielami akademickimi.

Organizatorzy przewidują, że w tegorocznym Kongresie Młodych Matematyków Polskich weźmie udział około 250 uczniów reprezentujących wszystkie województwa. Większość z nich zostanie wytypowana przez wojewódzkie Kuratoria Oświaty. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku. Organizatorami Kongresu Młodych Matematyków Polskich są Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, przy współudziale Kolegium Dziekanów i Dyrektorów jednostek posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk matematycznych.

Program wydarzenia: https://7kmmp.umcs.lublin.pl
W załączniku przesyłam plakat.

Dodatkowych informacji udziela dr Anna Gąsior.

Tego samego dnia, 21 września o godz. 12:00 zapraszamy także do Sali Widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS (ul. Radziszewskiego 16), gdzie odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda. Jest to część Kursu Orientacyjno-Przygotowawczego, który ma na celu przygotowanie kulturowe i językowe stypendystów do rocznego pobytu w Polsce. 


Inauguracja i kurs po raz pierwszy odbywają się w UMCS i Lublinie, co należy traktować jako wyróżnienie dla siedemnastoletniej współpracy Uniwersytetu przy Programie Kirklanda. Główną grupę uczestników wydarzenia stanowi 42 tegorocznych stypendystów Programu Kirklanda oraz 4 stypendystów Programu Kirkland Research pochodzących z ośmiu krajów: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzj oraz Kirgistanu, Kazachstanu i Mołdawii. Są to młodzi liderzy działający w swoich krajach na gruncie administracji publicznej, środowisk akademickich, biznesowych, mediów oraz polityki.

Gospodarzem spotkania w Lublinie będzie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Prorektor UMCS ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, a wykład inauguracyjny pt. „Konflikty globalne – co nas czeka?” wygłosi dr hab. Wojciech Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Swoje wystąpienia będą miały także Agnieszka Mazur z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Agata Wierzbowska-Mazur – Prezes Fundacji Liderzy Przemian oraz Urszula Sobiecka – Dyrektor Programu Kirklanda (Fundacja Liderzy Przemian).

Na uroczystość zapraszają:

- Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności – Fundator Programu
- Fundacja Liderzy Przemian – Administrator Programu
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Partner Programu i współorganizator Inauguracji oraz Kursu Orientacyjno-Przygotowawczego
- Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja – główny organizator Inauguracji i Kursu Orientacyjno-Przygotowawczego

Program Stypendialny im. Lane'a Kirklanda (Lane Kirkland Scholarship Program) jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której misją jest m.in. wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Adresowany jest do młodych liderów działających na gruncie administracji publicznej, środowisk akademickich, biznesowych, mediów oraz polityki. Jego ogólnym celem jest dzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji systemowej. Podstawowymi komponentami Programu są realizowane w polskich uczelniach, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego stypendysty, 2-semestralne studia uzupełniające oraz kilkutygodniowe staże w instytucjach prywatnych i publicznych. Każdy stypendysta ma możliwość nauki i pracy pod okiem indywidualnego opiekuna – specjalisty z danej dziedziny.

Dodatkowych informacji udziela dr Artur Wysocki, Regionalny Koordynator Programu Kirklanda.

W załączniku znajduje się program inauguracji.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    19 września 2018