Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Mamy przyjemność poinformować, że aż 18 naukowców związanych z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie – World’s Top 2% Scientists. Zestawienie zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. W ubiegłym roku informowaliśmy o 15-osobowym grupie badaczy z UMCS wyróżnionych w ww. rankingu. Cieszymy się, że grono docenianych ekspertów z UMCS się powiększyło, a osiągnięcia badawcze przedstawicieli naszej Alma Mater pozytywnie wpływają na wzrost pozycji naukowej Uniwersytetu na polskiej i europejskiej mapie uczelni.
Wśród ekspertów z UMCS na najwyższej, 4. pozycji rankingowej na świecie w dyscyplinie „geografia” (na 15 978 badaczy), znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. W grupie pierwszych 500 autorów w poszczególnych dyscyplinach uplasowało się kolejnych czterech pracowników naszego Uniwersytetu. W dyscyplinie „nauki o środowisku” prof. Patryk Oleszczuk uzyskał 204, zaś prof. Jaco Vangronsveld – 459 pozycję (na 77 304 naukowców). W tym zaszczytnym gronie uplasowali się także prorektorzy obecnej kadencji: prof. Wiesław I. Gruszecki uzyskał 190 pozycję w dyscyplinie „biofizyka” (na 19 469 badaczy), a prof. Dorota Kołodyńska – 480 pozycję w dyscyplinie „inżynieria chemiczna” (na 66 189 naukowców).
Ranking najbardziej cytowanych autorów uświetnił także dorobek naukowy następujących reprezentantów naszej Alma Mater: prof. Emila Chibowskiego, prof. Jana Szczodraka, prof. Andrzeja Dąbrowskiego, prof. Mieczysława Korolczuka, prof. Jerzego Dudka, prof. Zbigniewa Hubickiego, prof. Zbigniewa Krupy, prof. Jana Fiedurka, prof. Janusza Ryczkowskiego, prof. Romana Lebody, prof. Agnieszki Nosal-Wiercińskiej, prof. Moniki Wawrzkiewicz oraz prof. Waldemara Maksymca.
Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i zawiera nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów - oceniany jest cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego.
Pełne zestawienie World’s Top 2% Scientists jest dostępne na stronie wydawnictwa Elsevier – https://elsevier.digitalcommonsdata.com/
Fot. freepik.com/creativeart