Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejną listę laureatów konkursu MINIATURA 6. Miło nam poinformować, że wśród 56 naukowców, których wnioski uzyskały pozytywną ocenę ekspertów, znalazło się dwóch pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej:
– dr hab. Katarzyna Kopecka-Piech z Katedry Dziennikarstwa UMCS, tytuł projektu: „Disconnect to reconnect. Rola aktywności fizycznej w rodzinnym detoksie cyfrowym – badania wstępne” (wartość uzyskanego finansowania: 41 800 zł). Przedmiotem badań będzie aktywność fizyczna oraz cyfrowa członków polskich rodzin, które spełniają dwa warunki: prowadzą regularną i trwałą aktywność fizyczną oraz wdrażają praktyki samoregulacji cyfrowej (np. pomiar i ograniczanie tzw. czasu ekranowego, cyfrowy detoks czasowy i/lub przestrzenny, regularna turystyka „bez urządzeń” itp.). Analizie poddane zostaną związki między regularnym wysiłkiem fizycznym i praktykami określanymi jako cyfrowe rozłączenie (ang. digital disconnection).
– dr Karol Dąbrowski z Katedry Historii Państwa i Prawa UMCS, tytuł projektu: „«Aryzacja» instytucji gospodarczych rejencji katowickiej w czasie II wojny światowej” (wartość uzyskanego finansowania: 7361 zł). W ramach projektu przewidziano kwerendę archiwalną w Archiwum Państwowym w Katowicach i jego oddziałach w Bielsku-Białej i Pszczynie. Dzięki temu możliwe będzie zapoznanie się z aktami Okręgowej Izby Gospodarczej Górnego Śląska w Katowicach, które zawierają jedną z niewielu zachowanych w Polsce serii akt personalnych pracowników niemieckich izb okręgowych. Celem kwerendy jest pozyskanie pełniejszych wiadomości o instytucjach gospodarczych, które rozwinęły swoją działalność po 1 września 1939 r.
Ideą konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W jego szóstej edycji można uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł.
O środki na trwające do 12 miesięcy badania wstępne bądź pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny mogą starać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 r., nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków NCN i mają w swoim dorobku przynajmniej jedną opublikowaną pracę lub minimum jedno dokonanie artystyczne bądź artystyczno-naukowe.