Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz kolejny przyłącza się do akcji „Rodacy Bohaterom” organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen z siedzibą we Wrocławiu.
Akcja została zainicjowana w 2010 roku dzięki współpracy stowarzyszenia z płk. Weroniką Sebastianowicz, Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Celem akcji „Rodacy Bohaterom” jest pomoc polskim kombatantom, pedagogom, działaczom, seniorom oraz rodzinom w Polsce i na Kresach. Od kilku lat zakres podejmowanych działań został rozszerzony i, poza zbiórką darów, obejmuje m.in. renowacje miejsc pamięci czy szeroko pojmowaną edukację historyczną.
W bieżącym roku zbiórka darów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwa do 18 grudnia. Artykuły chemii gospodarczej, środki ochrony indywidualnej, żywność, kartki oraz listy z ogólnymi życzeniami i wsparciem dla kombatantów można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00 do Stołówki akademickiej „Trójka” mieszczącej się przy ulicy Langiewicza 16. Dary można także zostawić w recepcji lub przekazać kierownikowi obiektu – Pani Magdalenie Zawadzkiej.
Akcję można wesprzeć również finansowo, dokonując wpłaty na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen: Bank PKO BP, nr konta: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308, z dopiskiem UMCS-RODACY-BOHATEROM.
Wszystkie zebrane w trakcie akcji podarunki zostaną przekazane w pierwszej kolejności środowisku kombatanckiemu (byłym żołnierzom Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i Narodowych Sił Zbrojnych) z województwa lubelskiego, a następnie kombatantom mieszkającym na terytorium Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy.
Współpraca Uczelni z Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen trwa nieprzerwanie od sześciu lat. Począwszy od 1 grudnia 2014 roku do 21 kwietnia 2017 roku Koło Naukowe „Doradztwo i Komunikacja w Biznesie” cyklicznie przeprowadzało na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS zbiórki żywności oraz środków czystości i pielęgnacji dla kombatantów. Od 2018 roku do akcji włączyły się poszczególne wydziały uniwersytetu. W międzyczasie na WFiS UMCS odbyło się wiele spotkań z byłymi żołnierzami Armii Krajowej. Władze UMCS i WFiS UMCS miały zaszczyt gościć w murach Uczelni m.in.: ppłk. Waldemara Kruszyńskiego, ps. „Trzynastka” – majora, kombatanta z czasów okupacji oraz drugiej konspiracji, obecnie prezesa Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia WiN; kpt. Tadeusza Jurkowskiego, ps. „Szary” – żołnierza Grupy „Północ” AK; kpt. w st. spocz. Longina Rozwadowskiego, ps. „Wilk” – żołnierza walczącego w oddziałach partyzanckich AK i WiN, przedstawiciela Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP oraz kpt. Jana Jabłonca, ps. „Fiat” – żołnierza walczącego w oddziale AK Zdzisława Brońskiego, ps. „Uskok” w 1944 roku.
Okażmy nasze wsparcie Kombatantom w tych trudnych i nieprzewidywalnych czasach. Obecna sytuacja nakłada na nas jeszcze większy obowiązek pomagania i solidarności z tymi, których postawa życiowa i wyznawane wartości stanowić powinny wzór do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Szczegółowe informacje oraz lista niezbędnych artykułów znajdują się na stronie.