Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dzisiaj, 26 stycznia, obchodzony jest „Dzień Transplantacji”. Z tej okazji Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej przygotował kilka inicjatyw zwiększających świadomość społeczną dot. szeroko pojętej transplantologii. Oprócz wydarzenia odbywającego się stacjonarnie na Wydziale Ekonomicznym UMCS (do godz. 14.00) i debaty online, są to: komentarz ekspercki dot. transplantologii przyszłości, odcinek podcastu z osobą po przeszczepie, a także reportaż z udziałem biorców narządów i przedstawicieli ochrony zdrowia.
*Zapraszamy do zapoznania się i rozpowszechniania komentarza eksperckiego dra Mateusza Pięta z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS. Jaka jest historia transplantologii i z jakimi współcześnie trudnościami się mierzy? Czy można wyhodować sobie "części zamienne" albo wydrukować tkanki? Jaką szansę w przyszłości dają inżynieria tkankowa i nowoczesna transplantologia wobec osób, które obecnie są nieuleczalnie chore lub ich urazy są niemożliwe do naprawienia? Tego rodzaju rozważania podejmuje specjalista z naszej uczelni.
Tekst powstał w ramach inicjatywy „Okiem eksperta”, która ma na celu promowanie nauki, badań i specjalistycznej wiedzy naukowców z UMCS. Treść komentarza, z którego mogą Państwo korzystać (z zaznaczeniem autora oraz uczelni) znajduje się w załączniku oraz jest dostępna pod linkiem: https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,transplantologia-przyszlosci-komentarz-ekspercki,111675.chtm
* Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu pn. „Głos nauki” z udziałem Prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr. hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. uczelni.
– (…) Z punktu widzenia pacjenta mogę powiedzieć, że dzięki transplantacji żyję, mogę normalnie pracować, normalnie funkcjonować i od ponad trzech lat realizować dodatkową misję, którą jest promocja postaw protransplantacyjnych w naszym społeczeństwie na poziomie miasta, regionu czy kraju.
Odcinek podcastu znajduje się na stronie UMCS - https://www.umcs.pl/pl/odcinki,20240,odc-22-transplantacja-ratuje-zycie,111723.chtm oraz pod linkiem: https://www.spreaker.com/show/glos-nauki
* Zachęcamy do zapoznania się z reportażem, w którym głos zabierają osoby bezpośrednio związane z transplantacją – zarówno biorcy, jak i przedstawicieli środowiska medycznego.
- Jeśli ktoś czeka na przeszczep, to musi być w ciągłej gotowości. Miałam przygotowaną torbę, którą woziłam ze sobą, bo w każdej chwili mógł zadzwonić telefon z informacją, że przybędzie po mnie karetka lub helikopter i przetransportuje mnie do szpitala z miejsca, w którym jestem. W końcu zadzwonił lekarz i powiedział: „Pani Asiu, chyba do trzech razy sztuka, mamy dla pani serce”. – mówi p. Joanna Prorok, osoba po przeszczepie serca.
Tekst reportażu znajduje się w załączniku oraz jest dostępny pod linkiem https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,wygrac-nowe-zycie-reportaz,111719.chtm
Zachęcamy do wykorzystywania ww. tekstów oraz podcastu.