Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Jutro, 5 listopada 2022 r. o godz. 11.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS przy Dworku Kościuszków w Lublinie odbędzie się spacer historyczny po Reducie Tadeusza Kościuszki. Obiekt jest polową fortyfikacją wojskową, jaką wzniósł gen. Tadeusz Kościuszko w 1792 r. przygotowując się do obrony Lublina w czasie wojny polsko-rosyjskiej. W 2020 r. miejsce to zostało wpisane do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.
Serdecznie zapraszamy Państwa Dziennikarzy na wydarzenie. Miejsce zbiórki: Ogród Botaniczny UMCS, ul. Sławinkowska 3, brama nr 2. (Wejście główne od ul. Willowej będzie nieczynne.)
Dobrze utrzymany teren Reduty został w ostatnich miesiącach przebadany archeologicznie przez naukowców z Pracowni ds. Badań Archeologicznych nad okresem Średniowiecza na Lubelszczyźnie Instytutu Archeologii UMCS oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Wstępnie wyniki badań archeologów na Reducie są bardzo obiecujące. Mamy wiele ciekawych odkryć, wykonane zostały dwa sondaże badawcze oraz odkrywki. Na jednym ze stanowisk znajdują się fundamenty narożnika budynku, prawdopodobnie z XVII w, a na drugim – usytuowanym na wale – zachowała się warstwa humusu wczesnośredniowiecznego z fragmentami ceramiki (ok. XI w.), potwierdzające osadnictwo w tym miejscu. Podczas spaceru odwiedzający będą mieć wyjątkową okazję przyjrzeć się tym odkrywkom, które w najbliższym czasie zostaną zasypane.
Na terenie Reduty odnalezionych zostało wiele przedmiotów zabytkowych z okresu od XVI do XX w., w tym monety (najstarsza z XVII w), guziki z mundurów wojskowych (okres I i II wojny światowej), okucia butów wojskowych, łuski, biżuteria, plomby (z XVI w.), „kęsy” ołowiu (XVIII w.), wskazujący na bogate dzieje tego miejsca, zarówno przed, jak i po okresie działalności Kościuszki.
Spacer historyczny poprowadzi dr Mieczysław Kseniak, a o odkryciach opowie dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii UMCS. W spotkaniu uczestniczyć będą przewodnicy miejscy i pasjonaci historii.