Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zbliża się wielkie święto Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie! Światowej sławy naukowiec, prof. Yuri Oganessian otrzyma tytuł doktora honoris causa UMCS. Zapraszamy Państwa Dziennikarzy na tę wyjątkową uroczystość, która odbędzie się 21 października br. (czwartek) o godz. 12.00 w Auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5).
Prof. Yuri Oganessian jest fizykiem znanym w środowisku międzynarodowym, zajmującym się syntezą i badaniem właściwości jąder atomowych. Prof. Oganessian to lider badań nad jądrami superciężkimi, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, który stoi także na czele Laboratorium Reakcji Jądrowych im. Flerowa w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji. Pod jego kierownictwem w Dubnej dokonano m.in. syntezy jąder pięciu najcięższych pierwiastków o liczbie atomowej powyżej 114: flerowa, moskowa, liwermoru, tenesu i oganesonu. Ten ostatni, najcięższy, znany obecnie pierwiastek o liczbie atomowej 118, nazwano na cześć prof. Oganessiana. To drugi taki przypadek w historii, że pierwiastek został nazwany imieniem żyjącego fizyka. Badania poświęcone możliwościom dalszego rozszerzenia układu okresowego trwają nadal. Prace nad poszukiwaniem kolejnych pierwiastków trwają w laboratoriach w RIKEN w Tokio, GANIL w Caen, GSI w Darmstadt i w Dubnej, gdzie w ubiegłym roku oddano do użytku nowy cyklotron dedykowany badaniom jąder pierwiastków superciężkich.
Uroczystość będzie również transmitowana on-line. Start o godz. 12.00 na stronie www.umcs.pl.
W Polsce również prowadzi się badania nad fizyką jąder superciężkich. Już w latach sześćdziesiątych prof. Adam Sobiczewski z Instytutu Badań Jądrowych w Świerku (również doktor honoris causa UMCS) jako pierwszy przewidział istnienie takich jąder. Obecnie prace naukowe poświęcone teoretycznemu opisowi jąder superciężkich prowadzone są w ośrodkach w Warszawie (Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytet Warszawski) oraz w Lublinie (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). Prowadzone są także badania nad możliwościami syntezy jąder oraz przewidywanymi kanałami ich rozpadu poprzez rozszczepienie i emisję cząstki alfa. Cztery lata temu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zostało zorganizowane sympozjum naukowe, które zgromadziło ponad stu fizyków i chemików z całego świata zajmujących się badaniami jąder superciężkich. Polscy naukowcy pracujący również w wielu laboratoriach na całym świecie (np. ORNL w Oak Ridge, GANIL w Caen), mają istotny wkład w tworzenie nowych pierwiastków i badania właściwości jąder superciężkich.
Naukowy charakter uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UMCS dopełni konferencja naukowa pn. 27th Nuclear Physics Workshop (Warsztaty Fizyki Jądrowej), która odbędzie się w dniach 21-23 października br.
Jej organizatorem jest Katedra Fizyki Teoretycznej UMCS w Lublinie przy współudziale Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie i Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Konferencja odbędzie się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS (Budynek D, Aula Informatyki 105, ul. Akademicka 9). Początek sesji naukowych zaplanowany jest na czwartek, 21 października o godzinie 16.00.
Podczas obrad goście zaprezentują ok. 30 wykładów przedstawiających swoje najnowsze osiągnięcia. Spodziewamy się uczestnictwa ok. 60 naukowców, z czego ponad połowę będą stanowić fizycy z różnych krajów Europy.
Odbywające się corocznie Warsztaty Fizyki Jądrowej cieszą się uznaną renomą w społeczności fizyków jądrowych. Ciekawa tematyka przyciągają zazwyczaj kilkudziesięciu czołowych naukowców z całego świata. W tym roku tematyka konferencji zostanie w całości poświęcona fizyce jąder superciężkich – specjalności prof. Yurija Oganessiana, doktora honoris causa UMCS. Na konferencji przedstawione zostaną najnowsze wyniki badań teoretycznych i doświadczalnych dotyczące jąder najcięższych pierwiastków znanych ludzkości - o liczbach atomowych od 100 do 118. Stworzenie tych jąder jest niezwykle trudne, gdyż są to obiekty mało stabilne. Większość z nich rozpada się po ułamku sekundy. Opis teoretyczny właściwości i reakcji takich jąder wymaga natomiast zastosowania mechaniki kwantowej do opisu oddziaływań kilkuset nukleonów. Odkrycia naukowe w tej dziedzinie prowadzą do poszerzenia układu okresowego pierwiastków. Jest to niezwykle ekscytująca praca badawcza.
Zachęcam Państwa Dziennikarzy do relacjonowania także konferencji towarzyszącej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa prof. Yurijowi Oganessianowi.
Program konferencji: http://kft.umcs.lublin.pl/wfj/