Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
20 listopada br. o godz. 11.00 w Sali Senatu UMCS (Rektorat, XV piętro, Plac Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Lublinie) odbędzie się uroczystość podpisania umowy na dostawę wysokopolowego skanera rezonansu magnetycznego do nowego centrum naukowo-badawczego ECOTECH-COMPLEX (powstającego przy ul. Pagi i Głębokiej, obok Domu Studenckiego "Ikar").
Jest to pierwsze urządzenie do rezonansu magnetycznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej, o mocy 7 Tesli, pozwalające z ogromną dokładnością badać ciało człowieka. Ta nowoczesna i unikatowa technologia pomoże w zrozumieniu najtrudniejszych chorób neurologicznych. Na świecie funkcjonuje obecnie tylko około 40 takich skanerów.
Umowę podpiszą przedstawiciele Władz Rektorskich UMCS oraz firmy GE (General Electric). Podpisanie umowy będzie połączone z konferencją prasową, na którą serdecznie Państwa zapraszam.
W konferencji o godz.11.00 będą uczestniczyć m.in. prof. dr hab. Stanisław Michałowski - Rektor UMCS, prof. dr hab. Ryszard Dębicki - Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej, Jean Michel Malbrancq – Prezes i Dyrektor Generalny GE Healthcare Europe, Beata Stelmach - Prezes GE w Polsce i krajach nadbałtyckich oraz dr inż. Andrzej Stępniewski - Dyrektor Zarządzający i Kierownik Projektu "ECOTECH-COMPLEX".
Następnie, ok. godz.11.40 zapraszamy Państwa do przejścia razem z uczestnikami konferencji na plac budowy, gdzie będzie możliwość zrobienia zdjęć.
Konsorcjum ECOTECH-COMPLEX oraz projekt o tej samej nazwie powstały w odpowiedzi na konkurs na duże inwestycje infrastruktury badawczej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.1. Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.
Pełna nazwa projektu brzmi: "ECOTECH-COMPLEX Człowiek, Środowisko, Produkcja". Polega on na wybudowaniu i wyposażeniu w aparaturę naukowo-badawczą Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku, zlokalizowanym w kampusie UMCS przy ul. Pagi i Głębokiej. W szerszej perspektywie celem projektu jest wzrost konkurencyjności sektora nauki (poprzez konsolidację i modernizację infrastruktury naukowo-badawczej i informatycznej jednostek naukowych płd.-wsch. Polski).
W skład konsorcjum, realizującego projekt wchodzi obecnie pięć instytucji naukowo badawczych z południowo-wschodniej Polski. Są to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - lider projektu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska.