Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wszystkich zainteresowanych wzmacnianiem społeczeństwa obywatelskiego i wykorzystaniem doświadczeń innych krajów zapraszamy do udziału w seminarium poświęconym partycypacji obywatelskiej w państwach Grupy Wyszehradzkiej.
Mija prawie 30 lat po upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Przy tej okazji warto zadać pytanie, na ile udało się w naszym regionie zbudować instytucje umożliwiające aktywny udział w życiu politycznym? Jak polskie sukcesy i porażki w tym zakresie mają się do doświadczeń Czechów, Słowaków i Węgrów? Choć możliwość bezpośredniego zabrania głosu przez zwykłych obywateli wiąże się z nadzieją na poprawę jakości demokracji, nieprzemyślane kroki w tej dziedzinie prowadzić mogą do niepożądanych skutków. Wszystkie te zagadnienia dyskutowane będą podczas seminarium, które odbędzie się w dniach 11-13 października br. w Lublinie.
Na zaproszenie pracowników Wydziału Politologii UMCS w wydarzeniu wezmą udział naukowcy z Czech, Słowacji i Węgier. Seminarium przeznaczone jest przede wszystkim dla studentów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz samorządowych. W otwartej części wydarzenia, w środę 11 października o godz. 16.00 w auli Wydziału Politologii (Plac Litewski 3) mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.
Z uwagi na udział gości z zagranicy wszystkie wydarzenia w ramach seminarium odbywać będą się w języku angielskim.
Lubelskie seminarium stanowi część projektu zatytułowanego „Practical Aspects of Civic Participation and Referendum in the Visegrad Group Countries after 1989”, który realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.