Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przebywa Nikoloz Legashvili – gruziński prawnik, laureat Nagrody im. Tytusa Filipowicza w 2019 roku, uczestnik programu Lane’a Kirklanda (od września 2007 r. do czerwca 2008 r.) organizowanego przez Polsko-Amerykańską Komisję, który przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka prowadzi sprawy o odszkodowania za krzywdy, jakie Rosja wyrządziła na okupowanych przez nią terenach. Jego dotychczasowe wnioski sądowe dotyczyły Gruzji i obszarów zajmowanej przez Rosję Abchazji. Pan Legashvili planuje rozwinąć swoją działalność również o osoby pochodzące z Ukrainy. Jego pobyt w Polsce, podczas którego odbywa staż w różnych uniwersytetach, ma na celu stworzenie sieci działającej właśnie w powyższej sprawie.
Nikoloz Legashvili tak mówi o swoim doświadczeniu:
„Bez wsparcia prawników, którego udzielają oni osobom dotkniętym konfliktem, nie jest możliwe kierowanie spraw do międzynarodowych sądów i trybunałów. Jako praktykujący prawnik mam doświadczenie w prowadzeniu spraw toczących się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (do tej pory wygrałem ich 9). Pracuję nad ponad 200 sprawami osób dotkniętych konfliktem, których prawa staram się chronić. Ofiary skutków wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008 r. nie mają innej możliwości – muszą ubiegać się o odszkodowania przed międzynarodowymi trybunałami i uzyskanie wynagrodzenia za naruszenie praw człowieka.
ETPC orzekł, że Rosja jest odpowiedzialna za naruszenie sześciu artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz za nieprzeprowadzenie skutecznego śledztwa w sprawie domniemanego naruszenia prawa do życia w następstwie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 r. Niezwykle istotne jest zatem, aby wykorzystać wszystkie możliwe międzynarodowe mechanizmy prawne w celu ochrony praw osób dotkniętych konfliktami, w tym również wojną w Ukrainie”.
Dla małych krajów kluczowe znaczenie mają międzynarodowe mechanizmy ochrony praw człowieka. Skomplikowany związek polityki i prawa od dawna jest przedmiotem zainteresowania prawników. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób międzynarodowe sądy wpływają na lokalny kontekst prawno-polityczny poszczególnych krajów i jak decyzje sądów są wykonywane przez konkretne państwa. Dlatego tak potrzebne są działania podejmowane m.in. przez Nikoloza Legashvilego.