O wosku pszczelim okiem naukowców - webinarium

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium pt. „Co pszczelarz o zafałszowaniach wosku wiedzieć powinien, nawet jeśli nie wie, o co zapytać".

Wydarzenie w formie online odbędzie się już jutro, tj. 29 stycznia o godz. 18.00 i będzie transmitowane w mediach społecznościowych organizatorów – na fanpage'u Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS oraz kanale Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka” na platformie YouTube.

Problem zafałszowań wosku pszczelego jest niezwykle istotny, ponieważ zaraz po miodzie jest jednym z najważniejszych produktów pszczelich wykorzystywanym nie tylko w pszczelarstwie, ale także w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle farbiarskim, zbrojeniowym, metalurgicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Prezentacja innowacyjnego urządzenia WAXO, o którym mowa będzie podczas webinarium, skierowana jest głównie do środowiska związanego z pszczelarstwem. Z powodu powszechnego fałszowania wosku pszczelego istnieje bowiem zapotrzebowanie na metodę, która w sposób szybki i tani pomoże odróżnić wosk naturalny i wosk modyfikowany. Fałszowanie wosku stało się w ostatnim czasie nagminne, gdyż nie istnieją procedury nakazujące rutynową kontrolę jakości wosku jako surowca wprowadzanego na rynek. Wzrastająca świadomość problemu wytworzyła więc potrzebę kontroli wosku pszczelego dostępnego na rynku.

Agenda webinarium:

  • „Wpływ zafałszowań wosku pszczelego na rozwój osobniczy pszczoły miodnej” – mgr inż. Magdalena Chęć, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS
  • „Skutki zafałszowań wosku w praktyce pszczelarskiej” – dr hab. Krzysztof Olszewski, profesor uczelni UP w Lublinie
  • „WAXO – innowacyjny analizator wosku” – prof. dr hab. Mariusz Gagoś, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, dr Jan Wawryszczuk, dr Marek Pietrow, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • „Możliwości komercyjnego wykorzystania WAXO” – Anna Grzegorczyk, Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS
  • Dyskusja połączona z odpowiedziami na pytania zadane przez uczestników podczas trwania webinarium

Moderatorem spotkania będzie Piotr Skorupa – prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka".
Udział w webinarium jest nieodpłatny, nie obowiązują zapisy.

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    28 stycznia 2021