Noc Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS - rejestracja rusza 2 stycznia

W styczniu po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Lubelszczyzny i okolic do spędzenia szczególnego wieczoru na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Studenci i pracownicy Wydziału wprowadzą wszystkich zainteresowanych w niezwykły świat biologii i biotechnologii, otworzą drzwi laboratoriów i pozwolą choć na chwilę poczuć się jak naukowiec odkrywający – zgodnie z hasłem tegorocznej Nocy Biologów – „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. Oficjalne otwarcie Nocy Biologów odbędzie się 10 stycznia 2025 roku o godzinie 15.00 w „Galerii pod Palmą” na WBiB UMCS (ul. Akademicka 19, Lublin).

Rejestracja na zajęcia w ramach Nocy Biologów rusza 2 stycznia. Zapraszamy wszystkich chętnych do zapisywania się na stronie www.nocbiologow.pl.

Jak co roku tematyka proponowanych zajęć jest bardzo szeroka: od cząsteczek, przez komórki, aż po budowę organizmów i ich wzajemne interakcje. Decydując się na udział w Nocy Biologów na UMCS będziecie mogli rzucić okiem na DNA „Zobacz DNA na własne oczy” i wykorzystać je jako detektywi – „Genetyczni detektywi: Rozwiązujemy zagadki DNA”. Poznacie cząsteczki pożyteczne w ramach „Escape room – młody fitochemik”, użyteczne „Na tropie przestępstwa” i groźne „Psylocybina: od rytuałów plemiennych do badań klinicznych – historia i potencjał leczniczy”. Zbadacie składniki żywności „Tajemnice natury-biochemiczna podróż do wnętrza komórki” i cząsteczki emitujące światło „Skąd to świecenie? O świecących cząsteczkach słów kilka”.

Zostaniecie także zaproszeni do tajemniczego świata mikroorganizmów „Za drzwiami laboratorium mikrobiologicznego”, gdzie odkryjecie „Światło i kolory w mikrobiologii” i „Tajemnice życia gleby”. Poznacie również niezbędne techniki laboratoryjne dzięki „Pracowni młodego laboranta” i ważne narzędzia pracy, takie jak mikroskop elektronowy  „Jak coś zobaczyć w mikroskopie elektronowym?”. Wiedzę dotyczącą funkcjonowania własnego organizmu zgłębicie, poznając waszych niezastąpionych lokatorów „Niewidzialni sprzymierzeńcy – jak działa mikrobiom człowieka”, znajdując odpowiedź na pytanie „Dlaczego rosnę?”, badając organy i układy ciała dzięki „Opowieściom z krypty” oraz funkcje głównej jednostki sterującej ciałem, jaką jest „Fascynujący mózg”. Wyposażeni w taką wiedzę będziecie niewątpliwie gotowi na „Neurobiologiczne przygody”. A gdyby tego było mało, poszerzycie swoją wiedzę o aspekty medyczne badań komórek człowieka, dowiadując się „Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię – czyli o wykorzystaniu hodowli komórek in vitro”.

Ci z Was, dla których biologia to przede wszystkim rośliny i zwierzęta żyjące wokół nas, także nie będą zawiedzeni. Zainteresowani roślinami zostaną zaskoczeni badaniem elektryczności „Od potencjału do zasilania – potencjały (nie tylko) w roślinach” i ich nieznanym obliczem – „Zmysłami roślin”. Dowiedzą się również, jak i po co hodujemy rośliny w laboratorium „Kultury in vitro, czyli jak wyhodować rośliny w probówce?” oraz jak można wykorzystać rośliny w służbie dobra i sprawiedliwości „Biolodzy z dreszczykiem – rośliny w zbrodni”.

Miłośnicy zwierząt będą mogli zapoznać się z ich różnorodnością w Muzeum Zoologicznym, a także zwiększą swoją wiedzę nt. rozmnażania ważek i motyli „Ale jaja! – zachowania rozrodcze ważek i motyli”. Dowiedzą się również „Jak zimują owady?”, „Czy ptakom przeszkadza hałas?”, „Kiedy pszczoła jest wesoła?” i odkryją prawdziwe (i często żywe) „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”. A na koniec współpracę pomiędzy różnymi organizmami i miejsce człowieka w tej niezwykłej układance przybliżą zajęcia pn. „Moc przyrody w noc przygody”, „Las od podszewki”, „Między bios a anthropos” czy „Człowiek w świecie owadów”. I jak to wszystko utrwalić w pamięci i nie tylko? Może będzie w stanie pomóc w tym warsztat „Cyjanotypia: sztuka w błękicie”?

Zajęcia odbędą się w formie zdalnej i stacjonarnej. W formie online przygotowaliśmy przedpołudniowy blok wykładowy dedykowany szkołom i innym zainteresowanym, którym trudno będzie do nas dotrzeć. Zajęcia popołudniowe będą miały formę stacjonarną i odbędą się w budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS przy ul. Akademickiej 19 – wyłącznie dla wcześniej zarejestrowanych uczestników.

Zapraszamy!

    Informacje prasowe

    Data dodania
    23 grudnia 2024