Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na kolejny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UMCS. Tematem przewodnim będą "Symbiozy porostowe - jak one działają? O różnorodności świata porostów". Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę 1.09.2019 r. o godz. 11.00.
fot. Paweł Bielak-Bielecki
Pozycja taksonomiczna porostów przysparzała systematykom wielu kłopotów i często ulegała zmianom. Obecnie podstawowym kryterium klasyfikowania porostów jest tworzący je gatunek grzyba. Na tej podstawie porosty zaliczane są jako grzyby lichenizowane czyli takie, które mają zdolność tworzenia trwałego związku z glonami (lichenizacji). Dzięki dualistycznej naturze porostów, grzyby te radzą sobie w skrajnie trudnych warunkach i mogą zasiedlać miejsca niedostępne dla innych organizmów. Rosną na korze drzew i krzewów, martwym drewnie, obumarłych szczątkach roślin, mszakach, odkrytej glebie oraz na naturalnych skałach. Zasiedlają także podłoża antropogeniczne, tj. beton, cegły, tynk, eternit, metal, a nawet plastik czy szkło. Szacuje się, że na świecie znanych jest między 13 500 a 20 000 gatunków porostów (w samej Polsce występuje ponad 1 600 gatunków).
O skomplikowanej naturze symbioz porostowych, różnorodności ich form, znaczeniu jako bioindykatorów oraz właściwościach pożytecznych porozmawiamy w najbliższą niedzielę podczas spaceru z przewodnikiem.
Przewodnik – mgr Paweł Bielak-Bielecki będzie czekał od godz. 10.45 przy wejściu do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie (ul. Willowa). Spacer rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa około 2 godzin.
Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 3 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów miesięcznych, sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS - nie wnoszą dodatkowej opłaty.