Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
28-29 września br. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się XXVII Interdyscyplinarne Seminarium Krajobrazowe pn. „Zmienność krajobrazu. Krajobrazy przemijające i efemeryczne”. Naukowcy i studenci z różnych polskich uczelni będą prezentować różnorodne wyniki badań krajobrazu, zwracając uwagę na jego zmienność i wieloaspektowość. Podczas konferencji poruszone zostaną tematy od dynamiki krajobrazu, przez wpływ warunków pogodowych na jego postrzeganie aż po turystykę eventową czy zjawisko smellscape i soundscape.
Otwarcie wydarzenia nastąpi w czwartek (28.09) o godz. 9:30 w Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2d, Lublin).
Zmienność jest istotną cechą krajobrazu – może być ona cykliczna (krajobrazy sezonowe) lub przemijająca (krajobrazy efemeryczne). Na ten aspekt zwrócono uwagę już około 100 lat temu, zaś obecnie badania tego zjawiska mają często charakter interdyscyplinarny, na co wskazuje także różnorodność zagadnień na lubelskim seminarium. „Wielowyznaniowość Lubelszczyzny - co z niej pozostało we współczesnym krajobrazie regionu?”, „Narzędzia sztucznej inteligencji w analizach krajobrazowych”, ale też „Flaga – zmienny i stały element przestrzeni”, „Emocje w krajobrazie miasta” czy „Fotografia krajobrazu” – to tylko niektóre z tytułów wystąpień podczas wydarzenia.
Pierwszy dzień seminarium jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych słuchaczy. Kolejnego dnia organizatorzy zaplanowali zamkniętą sesję terenową na Górkach Czechowskich, w Ogrodzie Botanicznym UMCS oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Organizatorami wydarzenia są: Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Lubelski.
W załączniku znajduje się program wydarzenia i plakat.