Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Już w najbliższy weekend do Lublina zawitają Integracyjne Mistrzostwa Polski, czyli odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski, ale dla osób z niepełnosprawnościami.
– Celem imprezy jest promowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych. To czy ktoś zdobędzie złoty czy srebrny medal, raczej schodzi na drugi plan. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa – mówi koordynator zawodów, Piotr Jasiulewicz.
14-16 stycznia br. w hali Centrum Kultury Fizycznej UMCS do walki o zwycięstwo stanie sześć drużyn. Zespoły są mieszane, mogą składać się zarówno z pań jak i panów. W zmaganiach weźmie udział 42 zawodników z całej Polski. Oficjalne rozpoczęcie zmagań w odbędzie się sobotę (15 stycznia) o godzinie 10:15. – Przyjadą do nas zawodnicy z Poznania, Zielonej Góry, Wrocławia czy Krakowa. Oczywiście nie zabraknie przedstawicieli Lublina, którzy będą stanowić prawie połowę wszystkich uczestników – wyjaśnia koordynator.
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl prowadzony od 2016 roku. Jednak promowanie sportu wśród osób niepełnosprawnych w świecie akademickim ma o wiele dłuższe tradycje.
– Co prawda cykl pod nazwą Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS powstał w 2016 roku, ale podobne zawody odbywały się już dużo wcześniej. Dla przykładu pływanie dla osób niepełnosprawnych już od ponad 20 lat organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podobna sytuacja dotyczy zawodów w boccię – dopowiada Piotr Jasiulewicz.
Organizatorem IMP-ów jest Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego. Zmagania finansowane są ze środków PFRON-u. Z kolei za sprawne przeprowadzenie danej dyscypliny odpowiada uczelnia – gospodarz konkretnego wydarzenia, w tym wypadku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. – Co prawda samych IMP-ów jeszcze nie robiliśmy, mamy jednak duże doświadczenie z przeprowadzania imprez wojewódzkich. Wspomnę, że nie tylko my debiutujemy jako organizatorzy zmagań w ramach IMP-ów, ale debiutuje też siatkówka na siedząco jako dyscyplina. Nigdy wcześniej nie było jej na liście konkurencji – mówi koordynator zawodów, Piotr Jasiulewicz, a jednocześnie trener sekcji działającej przy UMCS.
Warto podkreślić, że na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prężnie funkcjonuje sekcja dla osób z niepełnosprawnościami. Jest grupa, która przygotowuje się do całego cyklu IMP-ów. Mamy również reprezentantów w goalballu, pływaniu czy tenisie stołowym. Przygotowujemy się także do wyjazdu na badminton i narciarstwo alpejskie.