Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy GONG 2. TEATR - PRÓBA – SPEKTAKL, które odbędzie się 11 maja br. o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej UMCS (ul. Radziszewskiego 11).
Jubileuszowa ekspozycja stanowi próbę przypomnienia wyjątkowych wydarzeń ze studenckiego ruchu teatralnego w Lublinie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Przywołuje działalność Andrzeja Rozhina, założyciela teatru Gong, aktora, reżysera, spiritus movens festiwalu Studencka Wiosna Teatralna, który odbywał się corocznie w Lublinie w latach 1966-1974.
Prezentowana wystawa została podzielona na trzy części, charakteryzujące różne aspekty działalności i dziedzictwa Gongu:
Część pierwsza – TEATR – przedstawia historię Akademickiego Teatru UMCS GONG 2;
Część druga – PRÓBA – ma charakter wspomnieniowy, zawiera wypowiedzi członków Teatru Gong 2 na temat poszczególnych przedstawień, prób, tournée i życia zakulisowego;
Cześć trzecia – SPEKTAKL – to prezentacja dokumentacji fotograficznych, scenariuszy, programów i afiszy najważniejszych przedstawień teatralnych.
Andrzej Rozhin – ur. w 1940 r. we Lwowie, reżyser, aktor i scenarzysta teatralny; dyrektor i kierownik artystyczny wielu teatrów (m.in. Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie czy Teatru Polskiego w Szczecinie). Założyciel Akademickiego Teatru UMCS GONG-2 (1961-1974), wielokrotnie nagradzanego w kraju i poza jego granicami (festiwale teatralne w Warszawie, Łodzi, Lublinie czy nagroda na festiwalu teatralnym w Parmie w 1967 roku); twórca Festiwalu Młodej Kultury – Studenckiej Wiosny Teatralnej (1965-1974), kontynuowanej również pod jego kierownictwem jako Lubelska Wiosna Teatralna (1985-1993), która stała się inspiracją dla Międzynarodowego Festiwalu "Konfrontacje Teatralne” (organizowanego w Lublinie od 1996 roku). Debiutem reżyserskim A. Rozhina w zawodowym teatrze dramatycznym była Kartoteka T.Różewicza (Gdańsk, Teatr Wybrzeże, 1970). W jego dorobku, obejmującym blisko 200 realizacji w kraju i za granicą, przeplatają się zarówno wielkie widowiska teatralne, mistrzowsko operujące ruchem i muzyką, realizacje tzw. „wielkiego repertuaru” (Szekspir, Słowacki, Wyspiański), jak również recitale, słuchowiska radiowe, spektakle telewizyjne i mniejsze formy sceniczne. Działalność A. Rozhina była wielokrotnie nagradzana (m.in. Złotym Krzyżem Zasługi czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski), jego sztuki odnosiły sukcesy komercyjne i artystyczne.
Wydarzenie odbywa się w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15.05.2015).
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje tzw. "Tydzień Bibliotek"- program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Dodatkowych informacji w tej sprawie udziela Pani Urszula Poślada z Oddziału Informacji Naukowej UMCS, tel.: 81 537 58 94.