Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia” doczekał się już 34. edycji. W tym roku wyjątkowo, koncerty odbędą się online poprzez transmisję na Facebooku Chatki Żaka w dniach 6–7 listopada.
Festiwal rozpocznie się już w najbliższy w piątek (6.11.2020) o godzinie 19:00 koncertem „Bakcynalia i okolice”. Wystąpią wtedy dwa zespoły: „Grzane Wino” – laureat festiwalowego konkursu z 2019 roku oraz „Pod Strzechą”, który po latach przerwy wraca na scenę z recitalem osadzonym w klimacie piosenki studenckiej, harcerskiej, poetyckiej i autorskiej.
Z kolei w sobotę (7.11.2020) o godzinie 18:00 wystartuje Koncert Finałowy. Wystąpią podczas niego: Piotr Bakal promujący utwory z nowej autorskiej płyty „Było co było”, zespół U Studni – stworzony przez muzyków związanych przed laty z zespołem Stare Dobre Małżeństwo oraz zespół Mikroklimat, którego specjalnością jest piosenka pozytywna. Koncerty poprowadzi związany od lat z festiwalem Rafał Tomczyk – gitarzysta, kompozytor i pedagog. Podczas Koncertu Finałowego poznamy również laureatów festiwalowego konkursu, których wyłoni Jury w składzie Piotr Bakal i Jerzy Krużel.
Tegoroczny konkurs miał formę online i ocenie zostały poddane nagrania przesłane przez muzyków.
„Bakcynalia”, czyli Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej odbywa się w Chatce Żaka od 1972 r. Jego nazwa została wymyślona między innymi przez turystów z Akademii Medycznej – stąd dawna nazwa Epidemia Piosenki Turystycznej Bakcynalia. Festiwal ten przez lata był oazą studenckiej wolności i niezależności. Związani są z nim muzycy tacy jak Olek Grotowski, Andrzej Garczarek, Jan Kondrak, lubelska grupa Szantymen czy EKT Gdynia. Bakcynalia to jedna z ważniejszych imprez na mapie festiwali krainy łagodności. Odbywa się zawsze późną jesienią, kiedy turyści zejdą już ze szlaków i przy muzyce wspominają wakacyjne wędrówki.