Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu „Wszechświat znany i nieznany” w Instytucie Fizyki UMCS. Spotkania z tej serii prowadzi prof. dr hab. Marek Rogatko – popularyzator fizyki i specjalista w zakresie kosmologii, w szczególności teoretycznego opisu czarnych dziur.
Wykład pt. „Czarne dziury w teoriach grawitacji” odbędzie się 12 października (czwartek) br. o godzinie 17:00 w auli fizyki (sala B 104) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki (ul. Radziszewskiego 10, Lublin).
Podczas spotkania poruszane będą problemy związane z teorią czarnych dziur:
- Czy czarne dziury są zawsze czarne? Czy możemy je zobaczyć? W ilu wymiarach mogą istnieć i jakie są ich charakterystyczne cechy?
- Promieniowanie Hawkinga, horyzont zdarzeń, termodynamika czarnych dziur;
- Obserwacyjne efekty istnienia czarnych dziur, ich destrukcyjna rola w klasterach galaktyk;
- Rozrywanie gwiazd przez czarną dziurę, czarna dziura w Drodze Mlecznej.
Seria wykładów „Wszechświat znany i nieznany” jest skierowana do miłośników astronomii. Spotkania są przeprowadzane w ramach projektu „Ucz się z MaFiI-ą 3” poświęconego promocji nauki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.