Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1944 r. i od początku istnienia nosi imię tej wielkiej uczonej i wybitnej Polki. Dokładnie dzisiaj, 7 listopada przypadła 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej - jubileusz ten stanowi dla naszej Uczelni doskonałą okazję, by oddać Patronce Uniwersytetu należny hołd. Jej pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja doprowadziły bowiem do epokowych odkryć, które stały się impulsem do rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy Skłodowska otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszech czasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.
W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczyste odsłonięcie odbitego już z matrycy największego drzeworytu w Polsce, wykonanego specjalnie na jubileusz urodzin Noblistki przez studentów II roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS. Prezentacja pracy oraz spotkanie z autorami odbędzie się dzisiaj o godz. 16.00 w sali 103 w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS (aleja Kraśnicka 2b). Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prac graficznych pt. "Studenci Wydziału Artystycznego w hołdzie Marii Curie-Skłodowskiej". Wszystkie dzieła inspirowane były postacią Curie-Skłodowskiej i stanowią piękne podziękowanie młodych ludzi dla Patronki naszego Uniwersytetu. Dodatkowo, pracownie w Instytucie Sztuk Pięknych będą otwarte dla zwiedzających, a w salach graficznych studenci i pracownicy zaprezentują proces odbijania grafik w różnych technikach.
Z kolei o godz. 20.00 amatorska grupa taneczna „zMYsł” pod kierownictwem Adrianny Sawczak przygotowała spektakl biograficzny pt. „Maria”. Opowiada on historię życia, pracy oraz twórczości wielkiej uczonej. Serdecznie zapraszamy do sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16).
10 listopada (piątek) o godz. 19.00 również w sali widowiskowej "Chatki" odbędzie się niezwykły koncert pt. „Madame Curie”. Utwory muzyczne zaśpiewa dla Państwa ikona polskiej sceny muzycznej - Halina Frąckowiak, a towarzyszyć jej będzie Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna. Koncert odbędzie się pod dyrygenturą wspaniałego muzyka i kompozytora - Marka Stefankiewicza.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Jednocześnie pragnę poinformować, że w wydarzeniach rocznicowych przygotowanych przez UMCS uczestniczyć będą wnuki Marii Curie: prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot, którzy już 10 listopada wraz z francuską delegacją przyjadą do Lublina.
Pełny skład delegacji:
Hélène Langevin-Joliot - wnuczka
Pierre Joliot - wnuk
Anne Joliot - żona P. Joliot
Renaud Huynh - dyrektor Muzeum Curie w Paryżu
Natalie Pigeard-Micault - historyk z Muzeum Curie w Paryżu
Państwa dziennikarzy zapraszam serdecznie w najbliższy poniedziałek (13.11.2017) o godz. 10.00 do Sali Senatu UMCS (Rektorat, XV piętro, Plac M.Curie-Skłodowskiej 5), gdzie odbędzie się konferencja prasowa z naszymi gośćmi. Podczas spotkania obecny będzie tłumacz języka francuskiego i angielskiego.
Godzinę później - o 11.00 w Auli Instytutu Informatyki UMCS (ul. Akademicka 9) zaplanowano z kolei otwarte spotkanie członków rodziny Skłodowskiej m.in. ze społecznością akademicką naszego Uniwersytetu. Każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć relację „na żywo” z tego wydarzenia - na stronie www.umcs.pl zapewniamy streaming, który przygotują TV UMCS i ACK "Chatka Żaka".
Uczelnia zaprasza do wspólnego celebrowania tego pięknego jubileuszu, w ramach którego przygotowano wiele ciekawych inicjatyw, które z pewnością przykują uwagę nie tylko studentów, absolwentów oraz pracowników Uniwersytetu, ale również mieszkańców Lublina i okolic.
Na specjalnie przygotowanej stronie: www.urodzinymarii.umcs.pl można znaleźć aktualne informacje dotyczące obchodów oraz różne ciekawostki związane z postacią Curie-Skłodowskiej.