Dezinformację należy traktować jak wirusa

"Dezinformację należy traktować jak wirusa i potrzebujemy na nią szczepionki." - mówi Natalia Żaba, Google Teaching Fellow na Europę Środkowo-Wschodnią. Detekcja dezinformacji ma istotne znaczenie m.in. podczas procesów wyborczych, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni np. na fake newsy. Rok 2024 będzie wyjątkowy pod względem ilości procesów wyborczych - zaplanowano je bowiem w ponad 70 krajach, w tym w Polsce, gdzie odbędą się wybory samorządowe oraz do Parlamentu Europejskiego. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że tegoroczne wybory dotyczyć będą państw, w których w sumie żyje ponad połowa mieszkańców świata.

Dlaczego warto sprawdzać informacje? Z jakich narzędzi korzystać? Na co zwrócić uwagę, gdy wiadomość budzi nasze podejrzenia? M.in. o tym mówiła 16 stycznia 2024 r., podczas warsztatów na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa, Natalia Żaba, Google Teaching Fellow na Europę Środkowo-Wschodnią.

W ramach spotkania pt. „Poznaj nowe sposoby walki z dezinformacją” Natalia Żaba pokazała kilkanaście bezpłatnie dostępnych w Internecie narzędzi do sprawdzenia informacji. Praktyczny wymiar warsztatów spowodował, że jego uczestnicy aktywnie włączali się w dyskusję z Ekspertką i wymianę osobistych doświadczeń w wykorzystaniu zaawansowanych instrumentów do wyszukiwania i weryfikacji informacji. Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęły szereg studentów zarówno z Wydziału i Uczelni, jak i spoza naszej Alma Mater.


Organizatorką wydarzenia była red. Agnieszka Józwik, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS przy wsparciu dr hab. Anny Granat z Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej UMCS.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    24 stycznia 2024