Czy samorządność nam się udała?

6 grudnia 2023 r. w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarzem śledczym, redaktorem i wydawcą Andrzejem Andrysiakiem - autorem książki "Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu" (Warszawa 2022).

W wydarzeniu wzięli udział studenci i pracownicy naszej Alma Mater. Spotkanie prowadziła dr Monika Sidor. Pytania do dziennikarza koncentrowały się na powodach napisania książki Lokalsi..., czy to było jedno wydarzenie czy szereg zdarzeń i zjawisk patologicznych w mieście Radomsku. Panią Doktor ciekawiło, w jaki sposób redaktorowi udało się nakłonić rozmówców do podania imion i nazwisk w książce i niewystępowania w sposób anonimowy. Uczestników spotkania interesowało czy i jakiego rodzaju działania można by podjąć, aby niwelować skutki monowładzy w samorządzie gminnym w Polsce, czy zdaniem redaktora są rozwiązania prawne, które mogłyby ten proces zahamować.

Zgromadzoną licznie publiczność ciekawiły kulisy przygotowania książki, pracy reporterskiej oraz konsekwencje, np. czy redaktor Andrzej Andrysiak spotkał się z jakimiś (głównie negatywnymi) konsekwencjami po wydaniu książki Lokalsi...  Jedna z konkluzji spotkania to fakt, że problemy (np. ,,spółdzielnia pracy” występująca w Radomsku, tj. zatrudnianie w instytucjach miejskich uzależnione od urzędu miasta, a właściwie od prezydenta) to mikroskala Polski lokalnej.

Pan Andrzej Andrysiak jest wydawcą ukazującego się od 2015 r. na terenie powiatu radomszczańskiego tygodnika „Gazeta Radomszczańska”. Wcześniej był redaktorem naczelnym tygodnika „Kulisy”, „Życie Warszawy”, zastępcą redaktora naczelnego „Dziennik Gazeta Prawna”. Wydawał też „Magazyn DGP”. Nagradzany w konkursie SGL Local Press (Stowarzyszenia Gazet Lokalnych), dwukrotnie nominowany do Grand Press. W 2020 r. członek jury Grand Press. Laureat w konkursie 2023 r. Podcast Roku im. red. Janusza Majki za podcast Mała władza. Prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.


Spotkanie zostało zorganizowane przez dr hab. Katarzynę Kuć-Czajkowską, prof. UMCS, dr Monikę Sidor i dr Justynę Wasil z Katedry Administracji Publicznej UMCS.

Wsparcie w promowaniu wydarzenia zapewniło Naukowe Studenckie Koło Samorządowców działające na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych - Oddział Lublin.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    19 grudnia 2023