Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w siatkówce na siedząco

W dn. 17–19 listopada w hali Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, czyli odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski, ale dla osób z niepełnosprawnościami. W walce o zwycięstwo w siatkówce na siedząco wzięło udział siedem drużyn.

Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce 18 listopada o godzinie 10:00 w CKF UMCS. W uroczystości otwarcia wzięli udział: dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. Uczelni, prorektor ds. ogólnych UMCS; Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego; Iwona Haponiuk, zastępca dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta w Lublinie; dr Marta Dalecka, wiceprezes zarządu głównego Akademickiego Związku Sportowego ds. sportu osób z niepełnosprawnościami; Alicja Borzęcka-Szajner, dyrektor Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS; Rafał Walczyk, prezes Akademickiego Związku Sportowego UMCS Lublin oraz dr Tomasz Bielecki, prof. Uczelni, dyrektor CKF UMCS.

W Turnieju wzięło udział 7 drużyn. Oprócz gospodarzy – AZS UMCS Lublin i drużyny Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Wallenroda w Lublinie gościliśmy następujące zespoły: AZS Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, AZS Politechniki Gdańskiej, sekcję sportową studentów z niepełnosprawnościami Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zespół złożony ze studentów: Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górnośląskiej w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Poziom sportowy rywalizacji był bardzo wysoki, mecze pełne emocji i trzymające w napięciu do samego końca. Po wyłonieniu półfinalistów rozegrane zostały dwa spotkania o charakterze integracyjnym. Towarzyszyło im mnóstwo zabawy i radości.

Na zakończenie sobotnich zmagań odbyło się uroczyste zakończenie, podczas którego prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS wręczyła wszystkim zawodniczkom i zawodnikom pamiątkowe medale przygotowane przez organizatorów.

19 listopada rozegrano spotkania finałowe. Poprzedził je mecz integracyjny, w czasie którego uczestniczki i uczestnicy grali w siatkówkę na siedząco w kilkunastoosobowych składach. Mecz zakończył się wynikiem remisowym, dość nietypowym jak na rozgrywki siatkarskie. W spotkaniu o piątą lokatę Uniwersytet Zielonogórski pokonał drużynę mieszaną (nazwaną przez organizatora „Polska”) .

Oba mecze o medale zakończyły się po tie-breaku i trzymały widzów w napięciu do samego końca. Złote medale zdobyła drużyna Politechniki Gdańskiej, srebrne – zespół UPH Siedlce, a brązowe – zawodnicy z AZS Poznań. Tuż za podium znalazła się drużyna gospodarzy – AZS UMCS Lublin prowadzona przez trenera Wojciecha Piziora.

Ceremonia zakończenia miała bardzo uroczysty charakter, a medale zwycięzcom wręczyli: wicemarszałek województwa lubelskiego – Zbigniew Wojciechowski, prorektor ds. ogólnych UMCS – dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. Uczelni oraz wiceprezes zarządu głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami – dr Marta Dalecka. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali nagrody rzeczowe od jednego ze sponsorów, którym było Centrum Medyczne CenterMed (ul. Weteranów 46 w Lublinie). Następnie był czas na wspólne zdjęcia i świętowanie.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl prowadzony od 2016 roku. Jednak promowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami w świecie akademickim ma o wiele dłuższe tradycje i podobne zawody odbywały się dużo wcześniej. Dla przykładu pływanie dla osób niepełnosprawnych już od ponad 20 lat organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem IMP-ów jest Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego. Zmagania finansowane są ze środków PFRON. Z kolei za sprawne przeprowadzenie danej dyscypliny odpowiada uczelnia – gospodarz konkretnego wydarzenia, tym razem Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z pomocą Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin oraz CKF UMCS.

Tomasz Bielecki
Magdalena Wołoszyn-Mróz

Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    21 listopada 2023