Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wydział Humanistyczny UMCS
W dniu 1 marca 2018 roku Komisja Certyfikacyjna
III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego
„Studia z Przyszłością”
przyznała kierunkowi Architektura Informacji, studia I stopnia
Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością”
W dniu 9 kwietnia 2018 roku w Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie k. Warszawy odbyła się Uroczysta Gala Finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Wydział Humanistyczny reprezentowały Prodziekan ds. Ogólnych, prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska oraz Dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, prof. dr hab. Maria Juda.
Unikatowość programu Architektury informacji zawiera się w jego ukierunkowaniu na praktyczne aspekty dotyczące tworzenia i zarządzania zasobami informacyjnymi (IRM - Information Resorce Management), z uwzględnieniem kwestii ekonomii i ekologii informacji, biznesu informacyjnego, zachowań i potrzeb użytkowników informacji. W ten sposób nawiązano do światowych wzorców kształcenia w zakresie architektury informacji. Przewidziane w programie studiów moduły przedmiotów obowiązkowych umożliwiają zdobycie wiedzy ogólnej odnoszącej się do zjawisk i procesów zachodzących w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy. Dotyczą one sześciu zasadniczych obszarów tematycznych: wprowadzenia do architektury informacji, teorii społeczeństwa informacyjnego, organizacji i zarządzania zasobami informacyjnymi, architektury źródeł informacji, komunikacji informacyjnej i medialnej oraz prawa i etyki w działalności informacyjnej. W ofercie dydaktycznej znajdują się również przedmioty fakultatywne, pozwalające na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, projektowania oraz opracowywania systemów wyszukiwawczych, realizowania i wdrożenia kreatywnych projektów i kolekcji cyfrowych, tworzenia stron www, testowania funkcjonalności systemów informacyjnych oraz badania potrzeb i zachowań ich użytkowników.
W programie studiów przewidziano dwie specjalności, których wybór dokonywany jest po zakończeniu pierwszego roku studiów. Stwarza to studentom możliwość kreowania przebiegu własnej ścieżki edukacyjnej i przyszłej kariery zawodowej. Są to: Architektura systemów informacyjnych oraz Publikowanie cyfrowe i sieciowe.
Specjalność Architektura systemów informacyjnych wyposaża studentów w umiejętności pozwalające pozycjonować serwisy internetowe, projektować, analizować, oceniać systemy i usługi informacyjne, stosować w praktyce języki znaczników i standardy metadanych z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji i narzędzi.
Specjalność Publikowanie cyfrowe i sieciowe wyposaża studentów w umiejętności konstruowania i redagowania różnych typów dokumentów (tradycyjnych i cyfrowych) pod kątem ich cech treściowych, strukturalnych, estetycznych i funkcjonalnych z zastosowaniem zasad i narzędzi poligrafii oraz edytorstwa.
W ramach każdej specjalności obowiązuje praktyka zawodowa, której miejsce odbywania jest uzależnione od wybranego bloku zajęć. Daje to studentom możliwość wykorzystania w praktyce zdobywanej wiedzy specjalistycznej, jak również prowadzenia badań związanych z przyszłymi pracami licencjackimi i realizowanymi projektami.
Studenci kierunku są przygotowywani do pracy m.in. w instytucjach zajmujących się planowaniem i realizowaniem polityki informacyjnej, zdobywaniem, przetwarzaniem i organizacją informacji; repozytoriach cyfrowych; firmach gromadzących i przetwarzających informację; jednostkach administracji publicznej i państwowej; placówkach informacyjnych; bibliotekach; wydawnictwach; księgarniach (tradycyjnych i elektronicznych), agencjach reklamowych, portalach i serwisach internetowych, mediach społecznościowych, firmach zajmujących się analizą mediów i Internetu, a także prowadzenia własnej działalności na rynku usług informacyjnych.
Starania o uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej realizują również inne Wydziały UMCS. Jury Konkursowe doceniło bowiem inne kierunki i specjalności realizowane na Uczelni. Nagrodzone zostały: Filozofia i etyka – studia podyplomowe realizowane na Wydziale Filozofii i Socjologii, Chemia w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej – studia I stopnia oraz Technologie fotoniczne i światłowodowe – studia II stopniarealizowane na Wydziale Chemii, Gospodarka Przestrzenna, inżynierskie studia I stopnia realizowane na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Nadmieńmy, że Gospodarka przestrzenna, która jest pierwszym powstałym na UMCS kierunkiem inżynierskim (funkcjonuje od 2012 roku) oraz Chemia w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej uzyskały również Certyfikat Nadzwyczajny „Lider Jakości Kształcenia” na rok 2018. Przyznane Certyfikaty i Znaki Jakości odebrali: Prodziekan ds. studenckich, dr hab. Urszula Kusio, prof. nadzw. i dr Monika Baczewska-Ciupak z Wydziału Filozofii i Socjologii, Prodziekan ds. Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem, dr hab. Małgorzata Grabarczyk prof. nadzw., Prodziekan ds. Ogólnych, dr hab. Piotr Borowski oraz dr Paweł Mergo z Wydziału Chemii oraz Prodziekan ds. Kształcenia, dr Jolanta Rodzoś i prof. dr hab. Marian Harasimiuk (Rektor UMCS w latach1999-2005) z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Galę otworzył Rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. nadzw., który po powitaniu zaproszonych gości i przybliżeniu laureatom idei konkursu, poprosił o zabranie głosu Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Panią Grażynę Kaczmarczyk. Następnie Pani Grażyna Kaczmarczyk oraz prof. dr hab. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wybitny specjalista w dziedzinie jakości kształcenia wręczyli przyznane Certyfikaty. Najpierw przyznane zostały Certyfikaty „zwyczajne”, spośród których aż pięć trafiło w ręce przedstawicieli Naszego Uniwersytetu. Kolejnym punktem było wręczenie Certyfikatów Nadzwyczajnych w kategoriach „Lider Jakości Kształcenia”, „Laur Nowoczesności” oraz „Laur Europejski”. Ponownie dwa z tych Certyfikatów przypadły naszej Alma Mater za specjalność Chemia w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej oferowaną przez Wydział Chemii oraz inżynierskie studia I stopnia Gospodarka Przestrzenna realizowane na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Krótkie przerwy i finał uroczystości uświetniała swoimi występami Adrianna Maja Kućmierz, krakowska aktorka śpiewająca związana z Teatrem Syrena w Warszawie, absolwentka Wydziału Dramatycznego PWST.