Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dostępny jest już nowy, sto sześćdziesiąty numer "Pisma Folkowego". Co można w nim znaleźć?
W numerze 160. „Pisma Folkowego” przekraczamy granice!
W sondzie o połączeniu przeszłości ze współczesnością w postaci funkcjonowania mitologii słowiańskiej w literaturze piszą Grzegorz Czapski, Natalia Kościńska, Marta Krajewska, Małgorzata Lewandowska i Ewelina Krzykała.
O cienkiej granicy między autentyzmem i manipulacją w źródle ludowym prof. Violetta Wróblewska opowiada Joannie Szadurze i Damianowi Gocołowi.
O granicach między historią i współczesnością piszą: Ewa Kulpa na przykładzie szamanizmu i neoszamanizmu, a Dawid Jędrzejak na przykładzie działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Za granicę zachodnią zawędrujemy z Justyną Michniuk, która rozmawia z Berndem Kamenzem z Zasp na Łużycach, i z Anną Śliwą, która zabierze nas do Irlandii.
Na południe pojedziemy z Maćkiem Frońskim, który opowie nam o twórczości Souad Massi z Algierii, i z Karoliną Dudek, która zrecenzuje reportażową książkę Weroniki Gogoli na temat Słowacji.
Na wschód wybierzemy się z Joanną Marcinkowską, która przedstawi nam projekt pieśniowy inspirowany tradycją polsko-ukraińskiego pogranicza, oraz z Romanem Sidorem, chwackim batiarem ze Lwowa, w tekście na podstawie reportażu red. Czesławy Borowik z Radia Lublin.
Anika Kamińska z zespołu Moribaya o przekraczaniu granic muzyczno-kulturowych opowiada Małgorzacie Adamczyk i Julii Małysce, a Lucjan Kościółek o pograniczu sztuki i rzemiosła w budowaniu instrumentów rozmawia z Magdaleną Mazur.
O cienkiej granicy między fotografią i dokumentem w pracy etnografa Michała Maślińskiego pisze Agata Kusto, o granicy między ciszą i dźwiękiem – Joanna Szadura, a o przekraczaniu granic sztuki w twórczości Stanisława Koguciuka – Agnieszka Matecka-Skrzypek.
Poza tym na festiwal Nowa Tradycja zabiorą nas Agnieszka Matecka-Skrzypek, Witt Wilczyński i Joanna Zarzecka.
W numerze felietony Marii Baliszewskiej, Tomasza Janasa i Grzegorza Józefczuka, relacja Marcina Skrzypka, nowości płytowe i książkowe oraz wiele innych ciekawych treści. Zapraszamy do lektury!
Na okładce: Koncert Moonlight Benjamin z zespołem, Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” 2022 w Katowicach, fot. B. Łąkas.
Numer dostępny w wersji papierowej - m.in. w Empiku - lub w cyfrowej.
Do numeru 160 każdy prenumerator otrzyma albumy audiowizualne „Korzenie tradycji” od Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.
Zamów prenumeratę, a z każdym wydaniem dostaniesz nowy folkowy upominek.